24h online
W świecie Jane Austen, czyli spojrzenia, które mówią więcej niż słowa… źródło: materiały prasowe

W świecie Jane Austen, czyli spojrzenia, które mówią więcej niż słowa…

Oto subiektywna lista najbardziej udanych ekranizacji pisarki wszechczasów

Jane Austen zasłynęła błyskotliwymi powieściami przenikliwie opisującymi życie angielskiej arystokracji przełomu XVIII i XX wieku. Fabuły książek Austin koncentrują się wokół kobiet i dotyczą zazwyczaj rozterek związanych z zamążpójściem i podobnymi perypetiami. Autorka umiejętnie portretowała złożoność psychiki kobiecych postaci, które ponad wszystko starają się być niezależne i żyć własnym życiem. Uniwersalność i ponadczasowość prozy, która wyszła spod pióra Austen, niezmiennie od dwóch stuleci zyskuje czytelników na całym świecie. Łatwo jest zrozumieć fenomen książek Jane Austen ale trudno oprzeć się ich urokowi. Są tak wciągające, że przeczytawszy jedną sięgamy po następną lub szukamy ekranizacji a tych jest nie mało. Angielska autorka zostawiła po sobie tylko siedem powieści ale filmów, które powstały na ich podstawie jest już ponad 60. (!) Poniżej prezentacja tych najpopularniejszych i najbardziej udanych:

Duma i uprzedzenie (1995)

Słynny serial z udziałem Jennifer Ehle i Colina Firtha jest uznawany za najwierniejszą
i najpiękniejszą adaptację angielskiej pisarki. To również jeden z najlepszych seriali w historii BBC, który zapoczątkował współczesną modę na adaptacje Jane Austen. Pomimo, że od premiery „Dumy…” minęło już ponad dwadzieścia lat, serial znakomicie ogląda się do dziś. Film ma mocne atuty: jest doskonale napisany, wyreżyserowany i zagrany przez utalentowanych i nieopatrzonych jeszcze wtedy aktorów. Zachwyca wierność z jaką twórcy oddali klimat epoki uchwycony w powieści Austin, dzięki czemu możemy podejrzeć autentycznie panujące niegdyś obyczaje, poznać społeczne konwenanse oraz zrozumieć całą etykietę związaną z życiem społecznym przełomu XVIII i XIX wieku w Anglii. Film przekonuje, że niepewne gesty, powłóczyste spojrzenia oraz subtelne wyrażanie emocji miało niegdyś o wiele większe znaczenie niż współcześnie. Do historii brytyjskiej telewizji przeszła scena w której Colin Firth paraduje w mokrej koszuli. Była inspiracją dla Helen Fielding, która pod jej wpływem napisała „Dziennik Bridget Jones” a Colin Firth już na zawsze został Panem Darcy'm…

Rozważna i romantyczna (1995)

Film zdumiewa subtelnością i kunsztem z jakim został zrealizowany. Przeniesienia "Rozważnej i romantycznej" na ekran podjęła się wybitna aktorka i scenarzystka Emma Thompson oraz chiński reżyser z Tajwanu - Ang Lee. Powstało arcydzieło, co było nie małym zaskoczeniem, gdyż powszechnie panowała opinia, że z debiutanckiej, najsłabszej powieści w dorobku Jane Austin nie można zrobić ambitnego filmu, który przemówiłby do współczesnego widza. Wierność oryginałowi jest tylko pozorna. Scenariusz Thompson ma więcej głębi, dwuznaczności, ironii i błyskotliwości niż sama powieść. Swój niemały, autorki wkład wniósł również reżyser, Ang Lee. Pomysł aby tak bardzo angielska prozę wyreżyserował azjatycki reżyser mógł wydawać się bardzo ryzykowny, nic bardziej mylnego: wychowany w konserwatywnym środowisku Lee wiedział o społecznych konwenansach dużo więcej niż większość współczesnych Brytyjczyków. 
Dzięki "Rozważnej i romantycznej" reżyser rozpoczął wielką, międzynarodową karierę.
Do sukcesu filmu w dużej mierze przyczyniła się również obsada: Emma Thompson, wcielająca się w Elinor, grająca Marianne Kate Winslet  oraz wieczny chłopiec Hugh Grant i świętej pamięci, wybitny aktor Alan Rickman. Film zdobył wiele nagród i wyróżnień a wśród nich: Oscara za scenariusz i siedem nominacji, trzy nagrody BAFTA, statuetkę Złotego Globu oraz Złotego Niedźwiedzia na Festiwalu Filmowym w Berlinie.

Emma (1996)

W 1996 roku powstały aż trzy adaptacje„Emmy”. Na uwagę zasługuje jedna, z Gwyneth Paltrow oraz Ewanem McGregorem w obsadzie. Aktorka, wcielająca się w główna bohaterkę - Emme Woodhouse: młodą, piękną i bogatą aczkolwiek impulsywną i kapryśną młodą damę po prostu olśniewa. Wcielając się w ingerującą w życie uczuciowe najbliższych Emme, Paltrow stworzyła jedną z najlepszych aktorskich kreacji w swoim dorobku. Bardzo dobrze wypadł również przystojny Jeremy Northam w roli pana Knightley. Nakręcony z rozmachem w pięknych plenerach film jest bardzo udaną, kostiumową komedią romantyczną.

Perswazje (1995)

Ostatnia, wydana pośmiertnie obyczajowa powieść Jane Austin na tle jej twórczości wyróżniająca się najbardziej pogłębionym rysunkiem psychologicznym swoich postaci. Książkę ekranizowano cztery razy w tym dwukrotnie jako serial, którego produkcją zajmowało się BBC. Najbardziej spełnioną ekranizacją, która idealnie oddaje ducha powieści, zachowując przy tym napięcie towarzyszące odżywającemu uczuciu dwojga ludzi jest obraz z 1995 roku.  Film pierwotnie pomyślany był jako produkcja dla telewizji, tak było w Wielkiej Brytanii, gdzie obraz miał swoją premierę na antenie BBC. Natomiast w innych krajach dystrybuowany był w kinach. Odtwórcy głównych postaci czyli Anny (Amanda Root) i kapitana Wnetwortha, doskonale sprawdzili się w swoich rolach. Szczególnie Ciaran Hinds, jako Kapitan Frederick Wentworth, sprawia wrażenie wręcz stworzonego do tej roli. Twórcy postawili na wiarygodność i naturalność inscenizacyjną filmu, nawet jeśli na pewne decyzje zasadniczo wpływ miał niski budżet produkcji. Kręcone w prawdziwych wnętrzach i plenerach, przy użyciu naturalnego światła zdjęcia do filmu zachwycają prostotą i niewymuszonym realizmem. Broni się nawet końcowe ujęcie statku, które zostało wzięte z filmu „Bunt na Baunty” i nie przeszkodziło w zdobyciu nagród dla „Perswazji” w kategoriach: najlepsza scenografia telewizyjna, kostiumy, zdjęcia i światło.

Opactwo Northanger (2007)

Książka Jane Austen napisana była przede wszystkim jako krytyka awanturniczych powieści, które wzbudzają niezdrową sensację w umysłach młodych ludzi.W czasach młodości Jane Austin bardzo popularne były powieści gotyckie, pełne grozy i tajemniczości. Książka „Opactwo Northanger” napisana była właśnie jako krytyka awanturniczych powieści, które wzbudzają niezdrową sensację w umysłach młodych ludzi.W filmie to ironiczne spojrzenie jest mniej wyczuwalne a na pierwszy plan wysuwa się historia miłosna. Dodatkowo momentami fabuła znacząco odbiega od książki, pojawiają się nowe wątki, całość jest jednak spójna i film ostatecznie ogłada się z dużą przyjemnością. Jest w tym nie mała zasługa scenarzysty Andrew Daviesa, specjalizującego sie w adaptacjach prozy Austin. Dużo pochwał należy się również obsadzie. Felicity Jones jako naiwna i wiecznie podekscytowana Katarzyna Morland jest świetna. Na uwagę zasługuje też postać brata Isabelli, aroganckiego i bezczelnego Johna Thorpe'a, którego odegrał William Beck. Ale chyba na największe brawa za swoją kreację aktorską zasłużył J.J. Feildow, który z ogromnym, niewymuszonym wdziękiem zagrał sympatycznego aczkolwiek nie pozbawionego ironicznego spojrzenia na świat Henry'ego Tilney'a. „Opactwo Northanger” jest w stanie usatysfakcjonować nawet najbardziej ortodoksyjnego fana twórczości Jane Austin i każdego wielbiciela komedii romantycznej.

Jane Austen

Aleksandra Dudek Redaktor
date_range 24 stycznia 2017 schedule 13:21

Ulubiona nastolatka Ameryki lat 90. w tym roku skończyła 37 lat. Seksowna modelka i aktorka zaistniała dzięki występowi w głośnym teledysku grupy Aerosmith „Crazy”. Zaraz potem przyszedł sukces thrillera „Zauroczenie" (1993) oraz komedii „Clueless”(„Słodkie zmmartwenia”1995). Silverstone w bardzo krótkim czasie zdobyła wielką popularność, jednak jej sława w fabryce snów nie trwała długo. Wkrótce została zastąpiona przez inne młode gwiazdki marzące o zrobieniu oszałamiającej kariery, nie raz za wszelką cenę. Jednak czas pokazał, że to crazy dziewczyna z teledysku Aerosmith w świadomości wszystkich jest ikoną młodzieży epoki MTV.

Redakcja nowa.tv
date_range 3 lutego 2017 schedule 14:34