24h online
W Berlinie docenili Polaków. Filmowe nagrody dla Zofii Wichłacz i Kuby Czekaja źródło: za youtube/PISF

W Berlinie docenili Polaków. Filmowe nagrody dla Zofii Wichłacz i Kuby Czekaja

Festiwal Filmowy w Berlinie 2017

Aktorka Zofia Wichłacz i reżyser Kuba Czekaj zostali nagrodzeni podczas trwającego w Berlinie Festiwalu Filmowego. Wichłacz otrzymała prestiżową nagrodę Shooting Star 2017, a Czekaj odebrał Baumi Award i 20 tysięcy euro na rozwój scenariusza filmu Sorry, Polsko.

Zofia Wichłacz została wybrana do dziesiątki najbardziej uzdolnionych aktorów młodego pokolenia. Wręczana podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie nagroda Shooting Star jest przepustką do międzynardowej kariery i otwiera drzwi do pracy z najwazniejszymi światowymi reżyserami. Wśród laureatów z poprzednich lat znajdują się między innymi: Rachel Weisz, Carey Mulligan, Daniel Craig, Daniel Brühl oraz Agnieszka Grochowska, Agata Buzek, Jakub Gierszał i Mateusz Kościukiewicz. Baumi Award, nagroda którą otrzymał Kuba Czkekaj, powstała na czesć producenta filmowego i założyciela Pandora Film Karla Baumgartnera. Daje ogromne możliwości, by film powstały na wyróżnionym scenariuszu, wszedł do międzynarodowej koprodukcji.

Zofia Wichłacz. Filmy. Kariera. Rodzina

Zofia Wichłacz to niezwykle uzdolniona polska aktorka. Urodzona w 1995 roku szeroką popularność zdobyła rolą Biedrony w filmie Miasto 44 w reżyserii Jana Komasy. W zesłym roku premierę miał film Powidoki Andrzeja Wajdy, w którym Zofia Wichłacz zagrała rolę Hani, uczennicy Władysława Strzemińskiego. Już niedługo do polskich kin wejdą dwie kolejne produkcje z Zofią Wichłacz: Pokot Agnieszki Holland i Amok jej córki Kasi Adamik. Zofia Wichłacz jest córką operatora filmowego Zbigniewa Wichłacza i scenografki Anny Seitz-Wichłacz.

Kuba Czekaj. Filmy

Kuba Czekaj to reżyser i scenarzysta oraz twórca kina autorskiego młodego pokolenia. Wielokrotnie nagradzany za filmy krótkometrażowe, między innymi za: Za horyzont, Ciemnego pokoju nie trzeba się bać, Twist & Blood. Ogromnym sukcesem było przejście Kuby Czekaja do filmów pełnometrażowych. Jego debiut Baby Bump otrzymał wyróżnienie Queer Lion Award na Festiwalu Filmowym w Wenecji. W 2016 roku premierę miał Królewicz Olch, który jest pokazywany podczas Festiwalu Filmowego w Berlinie. Scenariusz Sorry, Polsko to opowieść o 40-letnim tanczerzu, punktem wyjścia do scenariusza była piosenka Marii Peszek „Sorry, Polsko”.

film

zofia wichłacz

kuba czekaj

Redakcja nowa.tv
date_range 15 lutego 2017 schedule 11:45