24h online
Słodkie zmartwienia Alicii Silverstone źródło: fot.commons.wikimedia.org/ravenu

Słodkie zmartwienia Alicii Silverstone

ulubionej nastolatki Ameryki lat 90.

Ulubiona nastolatka Ameryki lat 90. w tym roku skończyła 37 lat. Seksowna modelka i aktorka zaistniała dzięki występowi w głośnym teledysku grupy Aerosmith „Crazy”. Zaraz potem przyszedł sukces thrillera „Zauroczenie" (1993) oraz komedii „Clueless”(„Słodkie zmmartwenia”1995). Silverstone w bardzo krótkim czasie zdobyła wielką popularność, jednak jej sława w fabryce snów nie trwała długo. Wkrótce została zastąpiona przez inne młode gwiazdki marzące o zrobieniu oszałamiającej kariery, nie raz za wszelką cenę. Jednak czas pokazał, że to crazy dziewczyna z teledysku Aerosmith w świadomości wszystkich jest ikoną młodzieży epoki MTV.

CUDOWNE LATA

Silverstone, swoją karierę w show-biznesie rozpoczęła w wieku 6 lat, kiedy ojciec zapisał ją do agencji modelek. Śliczna blondyneczka szybko przyciągnęła uwagę speców od reklamy i zaczęła promować różne produkty w magazynach oraz telewizji. Bezpośrednio stamtąd trafiła do kilku seriali, w tym kultowych „Cudownych lat" (1992), gdzie zagrała dziewczynę z marzeń głównego bohatera. Występowała w takich reklamach jak Levi's czy Domino's Pizza. Jej pierwszym poważniejszym przedsięwzięciem okazała się rola w filmie „Zauroczenie". Silverstone wcieliła się w niezrównoważoną psychicznie nastolatkę mającą obsesję na punkcie starszego mężczyzny, którego życie zmienia w piekło. Produkcja, okrzyknięta w reklamie młodzieżowym „Fatalnym zauroczeniem” okazała się kasowym hitem wśród amerykańskich nastolatków, a Alicia za tę rolę wygrała nagrodę MTV w kategorii przełomowa rola, a także otrzymała nominacje do dwóch innych kategorii tej nagrody w tym min. dla najlepszego czarnego charakteru.

ALICIA JEST AMAZING

Za kreację rozkapryszonej panny z Beverly Hills w projekcie „Heckerling” aktorka otrzymała jeszcze więcej nagród. W ciągu kilku miesięcy odebrała statuetki American Comedy Award, Blockbuster Entertainment Award oraz MTV (tym razem dla najlepszej aktorki oraz najbardziej pożądanej kobiety), a także wyróżnienia National Society of Film Critics i National Board of Review. Wkrótce też Alicia zagrała w trzech teledyskach rockowej grupy Aerosmith („Crying" z 1993 roku, „Crazy" i „Amazing" z 1994 roku), czym rozkochała sobie Amerykę, stając się jej ulubioną nastolatką. Kolejnym wielkim sukcesem okazał się film „Słodkie zmartwienia", będący uwspółcześnioną, bo osadzona w realiach stanu Kalifornia lat 90., swobodną wersją „Emmy" Jane Austen. Prasa branżowa nazwała Silverstone „gwiazdą jutra". Wytwórnia Columbia Pictures podpisała z nią wart blisko 10 milionów dolarów kontrakt na dwa filmy. Sama Alicia założyła firmę produkcyjną – First Kiss Productions. Znalazła się na szczycie ale szybko zaczęła z niego spadać.

RÓWNIA POCHYŁA

Po kilku spektakularnych sukcesach przyszły złe wybory i kilka gorzkich porażek. Thriller „Kryjówka diabła" okazał się kompletną klapą, a dwie kolejne produkcje z jej udziałem również nie należą do udanych. Pierwszą był „Batman i Robin" (1997), gdzie zagrała wraz z Umą Thurman, Arnoldem Schwarzeneggerem i George'm Clooney'em, a kolejną „Nadbagaż", gdzie wystąpiła u boku Christophera Walkena i Benicio Del Toro. Na oba filmy spadła fala krytyki, a sama Alicia za te role otrzymała Złote Maliny dla najgorszej aktorki. Natomiast przysłowiowym gwoździem do trumny była klapa komedii o porwaniu „Excess Baggage" (również 1997) Marco Brambilla'ego – pierwszej produkcji firmy Silverstone, do której scenariusz pisało aż siedem osób. Od tamtej pory gwiazda Alicii zaczęła powoli gasnąć. W Hollywood jej miejsce zajęły Sarah Michelle Gellar i Jennifer Love Hewitt. Branżowa prasa coraz mniej interesowała się filmografią aktorki a tabloidy najchętniej rozpisywały się na temat jej wybryków, niekorzystnego wyglądu i przybieraniu na wadze. Nie brakowało też plotek o zerwaniu przyjaźni z Liv Tylor, którą poznała na planie teledysków grupy Aerosmith. W końcu – na dwa lata całkowicie znikła z ekranu.

SKROMNY POWRÓT

Spektakularne porażki i brak ciekawych propozycji filmowych, zmusiły Silvestone do angażowania się w małe produkcje takie jak „Atomowy amant" (1999) czy musicalową ekranizacę „Straconych zachodach miłości” Szekspira (2000). W 2003 roku rozpoczęła współpracę z telewizją, czego efektem był serial „Mów mi swatka". I chociaż projekt ten nie odniósł wielkiego sukcesu, to przyniósł Alicii nominację do Złotego Globu dla najlepszej aktorki w serialu komediowym. Później na jej koncie znalazły się nieco większe produkcje, takie jak „Scooby-Doo 2: Potwory na gigancie", „Salon piękności" czy „Alex Rider: Misja Stormbreaker". Wszystkie te filmy przyjęto o wiele cieplej niż wcześniejsze produkcje Silverstone. Niestety, czasy sukcesów i większych ról, Alicia bezpowrotnie ma już za sobą.

POZA KINEM

Alicia Silverstone poza kinem ma wiele innych pasji. Dużo czasu poświęca opiece nad zwierzętami i chętnie bierze udział w kampaniach reklamowych i wszelkiego rodzaju akcjach, które mają za zadanie zwrócenie uwagi na ochronę zwierząt. Założyła nawet fundację Alicia's Animal Heaven. Sama ma trzy psy, z których jednego znalazła na ulicach Los Angeles i przygarnęła pod swój dach. Jako weganka marzy o otworzeniu restauracji wegetariańskiej. Chciałaby także założyć przedszkole. W życiu prywatnym spotykała się z Adamem Sandlerem oraz wokalistą Christopherem Jareckim, którego poślubiła po 8 latach związku, razem wychowują syna 12-letniego Bear Blu. Czego by się jednak Alicia Silverstone nie podjęła, w masowej świadomości została crazy dziewczyną z teledysku Aerosmith.

Alicia Silverstone

Jane Austen

jennifer love hewitt

słodkie zmartwienia

komedia

luke perry

Redakcja nowa.tv
date_range 3 lutego 2017 schedule 14:34