24h online
Skandal wokół Mela Gibsona. Film Przełęcz ocalonych nominowano do Oscara źródło: fot. commons.wikimedia.org/ Georges Biard

Skandal wokół Mela Gibsona. Film Przełęcz ocalonych nominowano do Oscara

Oscary 2017

Nie milkną komentarze po ogłoszonych nominacjach do Oscarów. Najwięcej krytycznych uwag i negatywnych emocji wywołały dwie nominacje za najlepszą reżyserię i film dla Mela Gibsona za Przełęcz ocalonych. W sumie film uzyskał nominacje w aż 6 kategoriach w tym za najlepszy dźwięk, montaż i montaż dźwięku oraz za pierwszoplanową rolę męską dla Andrew Garfielda.

Przyznane nominacje uznano za kontrowersyjne ze względu na liczne skandale i niechlubną przeszłość gwiazdora jak jazda samochodem po alkoholu, przemoc domowa czy liczne agresywne zachowania i obraźliwe odzywki w miejscach publicznych. Uznany za seksistę, mizogina, antysemitę, homofoba i rasistę Mel Gibson został wyeliminowany z rywalizacji o najważniejsze trofeum w branży filmowej na dwie dekady. Filmem Przełecz ocalonych artysta zapowiadał swój powrót nie tylko do reżyserii ale również do hollywoodzkiej pierwszej ligi.

Przełęcz ocalonych. Opis filmu

Przełęcz ocalonych to autentyczna historia o niesłychanej odwadze szeregowego Desmonda Thomasa Dossa pierwszego żołnierza w historii Stanów Zjednoczonych, który stał się bohaterem jednej z najkrwawszych bitew II wojny światowej, pomimo że odmówił walki oraz noszenia broni z powodów moralnych. Traktowany z pogardą, wyzywany od tchórzy, podczas najcięższej walki o Okinawę udowodnił jak bardzo jest odważny, kiedy ryzykując życiem, wydostał z ognia walki ponad 70 rannych żołnierzy. Legendarny bezbronny bohater został odznaczony Honorowym Orderem Kongresu. Film zbiera niezłe recenzje.

Mel Gibson nominowany do Oscara

Mel Gibson, który najlepiej odnajduje się w realizowanych z rozmachem epickich produkcjach, przy realizacji Przełęczy ocalonych mógł popisać się swoim wielkim i niekwestionowanym talentem. Dostarczył tym samym kosztowny film skrojony idealnie pod gusta Członków Akademii Filmowej. Czy Hollywood w końcu puści  w niepamięć jego wyskoki z przeszłości i nagrodzi twórcę Przełęczy ocalonych zasłużoną statuetką?

Mel Gibson. Syn go chwali

Desmond Doss Jr., syn bohatera Przełęczy ocalonych w rozmowie z Daily Mail Online Doss Jr. przyznał, że jego ojciec byłby dumny z Mela Gibsona, który tym filmem odkupił swoje grzechy i odbudował własne życie po nikczemnych antysemickich wybrykach. Choć 6 nominacji do Oscara wskazuje, że branża dobrze przyjęła powracającego z banicji reżysera, nie ma pewności czy kontrowersje otaczające Mela Gibsona i ekstremalna brutalność filmu oraz liczne motywy religijne ujęte w obrazie ostatecznie nie pozbawią filmu szans na Oscary. Ale tego dowiemy się dokładnie za miesiąc podczas 89. Gali rozdania Oscarów.

Mel Gibson

oscary

przełęcz ocalonych

wojsko

Redakcja nowa.tv
date_range 31 stycznia 2017 schedule 09:58