24h online
Ostatni cesarz. Wszystko o filmie źródło: Daro Film Distribution

Ostatni cesarz. Wszystko o filmie

Mulitioscarowy film w reżyserii Bernardo Bertolucciego

Oscarowy film opowiadający o burzliwym życiu Pu Yi – ostatniego cesarza Chin. Spadkobierca wielowiekowej dynastii Ching nie był przygotowany na dramatyczne doświadczenia jakie przyniosła mu historia. Poruszające dzieje człowieka, który nigdy nie był panem własnego losu.

Pu Yi (John Lone) wstępuje na tron w 1908 roku. Ma wtedy tylko 3 lata i jest małym, przerażonym chłopcem. Młody władca dorasta w Zakazanym Mieście – odizolowanym od rzeczywistości kompleksie pałacowym. Żyje w zamkniętym świecie etykiety dworskiej, z zakazem opuszczania swojej siedziby. Przybycie na dwór angielskiego nauczyciela otwiera mu oczy. Reginald Johnston (Peter O’Toole) wyzwala w nim fascynację kulturą zachodu i skłania do marzeń o świecie poza murami pałacu. Jednak nie będzie mu dane uciec od losu jaki przygotowała mu historia.

W latach 20-tych do władzy dochodzą republikanie i wypędzają Pu Yi z Zakazanego Miasta. Młodzieniec staje się marionetką w rękach Japończyków, którzy zaczęli kolonizować Państwo Środka. Wiedzie dekadenckie życie i uzależnia się od opium. Ale najgorsze jeszcze przed nim. Nowo powstałe komunistyczne władze Chin Ludowych aresztują go, pozbawiają tytułu i skazują na ciężki obóz pracy. Po wyjściu z niewoli Pu Yi zostaje pracownikiem ogrodu botanicznego w Pekinie. Ostatni cesarz zawsze chciał żyć jak jego poddani, pragnął zostać zwykłym człowiekiem. Pod koniec życia jego marzenie się spełniło.

Film nakręcono na podstawie pamiętników Pu Yi i jego nauczyciela Reginalda. Obraz w reżyserii Bernardo Bertolucciego zdobył aż 9 Oscarów – we wszystkich kategoriach, w których został nominowany. Otrzymał też 4 Złote Globy i znakomite oceny krytyków na całym świecie.

bernardo bertolucci

film biograficzny

ostatni cesarz

cesarz chin

oscary

film

Redakcja nowa.tv
date_range 28 lutego 2017 schedule 11:53