24h online
Operacja świt. Werner Herzog reżyseruje Christiana Bale'a źródło: Monolith Films Sp. z o.o.

Operacja świt. Werner Herzog reżyseruje Christiana Bale'a

Wszystko o filmie

Przedstawiona przez Herzoga wstrząsająca historia amerykańskiego pilota, który podczas wojny w Wietnamie, jako jedyny z jeńców uszedł z życiem z laotańskiego obozu, oparta jest na prawdziwych wydarzeniach.

Trwa wojna w Wietnamie. Zestrzelony i osadzony w obozie jenieckim młody żołnierz nie zamierza pogodzić się z losem. Obmyśla ekstremalnie ryzykowną ucieczkę, aby razem z innymi więźniami odzyskać upragnioną wolność. Amerykański pilot bojowy Dieter Dengler (Christian Bale) został zestrzelony podczas swojej pierwszej misji w czasie wojny w Wietnamie. Jego samolot spadł w samym środku dżungli w Laosie. Żołnierz został pojmany przez mieszkańców okolicznych wsi, a następnie wydany partyzantom. Trafił do obozu jenieckiego, gdzie tortury były na porządku dziennym. Spotkał tam innych więźniów. Zrezygnowani, wyniszczeni fizycznie i psychicznie towarzysze niewoli spędzili w wietnamskim piekle już kilka lat. Przerażony taką wizją Dieter postanawia zorganizować ucieczkę z obozu. Z pomocą Duane’a Martina (Steve Zahn) grupa jeńców wciela w życie śmiały plan. Ucieczka to dopiero początek. Prawdziwym wyzwaniem będzie przetrwanie w dżungli, w ekstremalnych warunkach i z wrogiem ukrytym w swoich szeregach.

Operacja Świt to pierwszy amerykanski film reżysera Nosferatu - wampira i Fitzcarralda. Werner Herzog, który jest również autorem scenariusza do filmu, główną role powierzył Christianowi Bale'owi, aktorowi wielokrotnie nominowanemu do najważniejszych nagród filmowych oraz zdobywcy Oscara i Złotego Globu. Dla Bale'a udział w filmie był kolejnym aktorskim wyzwaniem. Aktor, który w przeszłości przeszedł niejedną drastyczną transformację na potrzeby roli, w tym najsłynniejszą, kiedy to schudł 30 kg w zaledwie kilka tygodni do filmu Mechanik. Tym razem Christian Bale zastał ekstremalne atrakcje na planie w postaci jedzenia robaków czy pływania po rzece pełnej węży. 

film akcji

operacja świt

dramat

christian bale

werner herzog

Redakcja nowa.tv
date_range 16 maja 2017 schedule 14:58