24h online
Motyw samotnego ojca w filmie źródło: publicity materials/MIRAMAX

Motyw samotnego ojca w filmie

zestawienie tytułów

O relacji między ojcem a córką czy synem nakręcono niezliczoną ilość filmów. Ten motyw został poruszony również w filmie Moi chłopcy, który dzisiaj o godz. 20 polecamy zobaczyć na antenie Nowa TV. Głównym bohaterem filmu jest dziennikarz sportowy (w tej roli Clive Owen), który niespodziewanie staje się samotnym ojcem i samodzielnie musi zająć się wychowaniem swoich dwóch synów z różnych małżeństw. Poniżej proponujemy inne tytuły, które w ciekawy sposób podejmują tematykę samotnego ojcostwa.

Tato (2005), reż. Maciej Ślesicki, wyst.: Bogusław Linda, Cezary Pazura, Dorota Segda, Aleksandra Maliszewska

Historia ojca, który pewnego dnia zostaje niesłusznie oskarżony o pobicie chorej psychicznie żony. Od tego dnia rozpoczyna się walka pomiędzy małżonkami o sprawowanie opieki nad ich córeczką, Kasią. Nie jest to łatwe, ponieważ wszyscy i wszystko, nawet polskie prawo (a mamy początek lat 90.) jest przeciwko niemu. Absurdalny jest nawet fakt, że matka zamknięta w zakładzie psychiatrycznym nie może być pozbawiona praw do dziecka. Ojciec postanawia walczyć o córkę. Jest to film o wielkiej miłości ojcowskiej, która wzmacnia się wraz z zagrożeniem ewentualnej straty córeczki.

Somewhere – między miejscami (2010), reż.  Sofia Coppola, wyst.: Stephen Dorff, Elle Faning,

Historia  Johnn’ego Marco, znudzonego życiem, hollywoodzkiego celebryty. Jego beztroskie, luksusowe i wypełnione imprezami życie ulega zmianie od kiedy zamieszkuje z nim jego jedenastoletnia córka Cleo. Johnny uświadamia sobie, jakie błędy w życiu popełnił, jak zaniedbywał własne dziecko aż zaczyna zdawać sobie sprawę z tego, co w życiu jest naprawdę ważne.

W pogoni za szczęściem (2006), reż. Gabriele Muccino ,wyst.: Will Smith, Jaden Smith

Film oparty na prawdziwej historii. Borykający się z przeciwnościami losu Chrisa Gardner (w tej roli nominowany do Oscara Will Smith) w pewnym momencie pod wpływem trudności finansowych traci wszystko: opuszcza go  żona, zostaje bez pracy i dachu  nad głową a musi zaopiekować się 5- letnim Christopherem (Jaden Smith). Jednak dzięki swojemu uporowi, zostaje przyjęty na bezpłatny staż w biurze maklerskimi i na oczach towarzyszącemu mu syna odbija się od dna, odnosi sukces i staje się legendą Wall Street. Film pokazuje zaangażowanie, determinację i troska ojca o syna a przede wszystkim wyjątkową wieź która ich łączy. Być może Will Smith zagrał tu rolę swojego życia, jego kreacja robi jeszcze większe wrażenie, wiedząc, ze w rolę małego Christophera wcielił się jego prawdziwy syn Jaden.

Bestie z południowych krain (2012), reż, Benh Zeitlin, wyst.: Quvenzhané Wallis, Dwight Henry

Utrzymana w konwencji realizmu magicznego opowieść o silnej więzi, która łączy ojca z córką. Pęcioletnia Hushpuppy wraz z ojcem chroni się przed powodzią w zapomnianej przez świat krainie. Walka z żywiołem zmienia ludzi w besie, które aby żyć, musza przystosować się do surowej rzeczywistości, w której walka z nieokiełznanym żywiołem jest codziennością. Relacja ojca i córki wypełniona jest skrajnymi emocjami, jednak jest fundamentem ich trudnej egzystencji. Oboje są odważni i wykazują chęć przetrwania, ich miłość jest tak szorstka jak miejsce, w którym żyją, to nie wybór, to konieczność.

Spadkobiercy (2011), reż. A. Payne, wyst.: George Clooney, Aanda Miller, Patricia Hastie

Osadzona w hawajskiej rzeczywistości piękna opowieść o byciu ojcem. Film opowiada o losach zaradnego prawnika, który jest bezsilny wobec problemów z dwoma dorastającymi córkami, którymi musi się zaopiekowac po nieszczęśliwym wypadku żony, która zapadła w śpiączkę kliniczną. Film opowiada o oczywistej prawdzie, że pierwszym krokiem do zostania dobrym rodzicem jest po prostu przebywanie  z dzieckiem. Film przepełniony jest poczuciem humoru oraz ironia, która rozładowuje napięcie towarzyszące rodzinnym kłótniom i dramatom. W rolę ojca wcielił się George Cloony, który za swój występ otrzymał m.in Złoty Glob i nominację do Oskara.

Dziewczyna z Jersey (2004), reż. Kevin Smith, wyst.: Ben Affleck, Jennifer Lopez

Inteligentny i przystojny promotor muzyczny zmienia swoje życie po nagłej śmierci ukochanej żony. Zrozpaczony wdowiec musi zaopiekować się maleńką córeczką. Niestety życie nadal go nie oszczędza. Ollie traci lukratywną pracę i jest zmuszony wrócić na przedmieścia Jersey, do domu rodzinnego i ojca. Wychowywanie małej Gertie to niełatwe zadanie, szczególnie dla samotnego mężczyzny. Mija kilka lat, a Ollie wciąż nie może zapomnieć o zmarłej żonie. Unika kobiet, nie umawia się na randki, całą energię skupiając na córce na którą przelewa cała miłość, którą nosi w sobie. Dopiero przypadkowe spotkanie uroczej Mayi odmieni jego życie. Film ma ciekawe tło obyczajowe i jest swoistym "przewodnikiem" dla samotnych ojców.

Pokój syna (2001), reż,. Nanni Moretti, wyst.: Laura Moranate, Jasmine Trinca

Historia psychoanalityka, Giovanniego i jego miłości do syna, który ginie w wypadku. Film opowiada o związkach międzyludzkich, o utracie kogoś bliskiego i o sposobach radzenia sobie z tym doświadczeniem. Obecny w filmie subtelny humor łagodzi dramatyczne wydarzenia. Film zachwyca autentycznością, subtelnym doborem środków wyrazu i prawda psychologiczną bijąca z ekranu. Pokój syna opowiada o pokonywaniu bólu i wychodzeniu z cierpienia. Film pięknie pokazuje, że ból przemija, czas leczy rany a życie może po prostu toczyć się dalej.

moi chłopcy

clive owen

Redakcja nowa.tv
date_range 16 lutego 2017 schedule 16:59

Clive Owen w roli mężczyzny, który po śmierci żony zostaje samotnym ojcem. Aktywny i podróżujący po świecie dziennikarz jest zupełnie nieprzygotowany do nowego wyzwania. Aby poradzić sobie z wychowaniem dwóch synów, tworzy własną filozofię ojcostwa. Historia została zainspirowana prawdziwymi wydarzeniami.

Redakcja nowa.tv
date_range 16 listopada 2016 schedule 16:35