24h online
Misja - filmowe arcydzieło zaliczane do kanonu światowej kinematografii źródło: Kino Świat Sp. z o.o.

Misja - filmowe arcydzieło zaliczane do kanonu światowej kinematografii

Wszystko o filmie

Robert De Niro, Jeremy Irons oraz Liam Neeson w przejmującym dramacie historycznym rozgrywającym się w Ameryce Południowej XVIII wieku, opowiadającym o misji jezuitów prowadzonej na ziemiach Indian Guarani.

Druga połowa XVIII wieku. Europa podbija inne kontynenty i zakłada kolonie. Jednym z celów konkurujących między sobą Hiszpanią i Portugalią są ziemie położone w amazońskiej dżungli, gdzie żyją Indianie z plemienia Guarani. Właśnie tam z misją przyjeżdża jezuita, ojciec Gabriel (Jeremy Irons). Początkowo nieufni Indianie, w końcu zaczynają go akceptować, a ojciec Gabriel wraz z pomocą nawróconego mordercy i łowcy niewolników, Mendozy (Robert De Niro) rozpoczyna nauki. Kiedy jego misja przynosi pierwsze rezultaty, przyjeżdża do nich papieski legat. Ma zdecydować, któremu z krajów – Portugalii czy Hiszpanii – powinny przypaść w udziale ziemie zamieszkane przez plemię Guarani. Gdy ostatecznie Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugali, rozpoczyna się dramatyczna walka jezuitów o ocalenie Indian, zagrożonych przez najazd europejskiej cywilizacji.Druga połowa XVIII wieku. Europa podbija inne kontynenty i zakłada kolonie. Jednym z celów konkurujących między sobą Hiszpanią i Portugalią są ziemie położone w amazońskiej dżungli, gdzie żyją Indianie z plemienia Guarani. Właśnie tam z misją przyjeżdża jezuita, ojciec Gabriel (Jeremy Irons). Początkowo nieufni Indianie, w końcu zaczynają go akceptować, a ojciec Gabriel wraz z pomocą nawróconego mordercy i łowcy niewolników, Mendozy (Robert De Niro) rozpoczyna nauki. Kiedy jego misja przynosi pierwsze rezultaty, przyjeżdża do nich papieski legat. Ma zdecydować, któremu z krajów – Portugalii czy Hiszpanii – powinny przypaść w udziale ziemie zamieszkane przez plemię Guarani. Gdy ostatecznie Hiszpania sprzedaje swą kolonię Portugali, rozpoczyna się dramatyczna walka jezuitów o ocalenie Indian, zagrożonych przez najazd europejskiej cywilizacji.

Oparta na historycznych wydarzeniach z czasów kolonizacji Ameryki Południowej Misja Ronalda Joffe, w arcydoskonały sposób obrazuje dramat wiary, pokuty i odkupienia oraz zdolność do poświęcenia w imię walki z przemocą i niesprawiedliwością. Przesłanie filmu aktualne jest i w naszym świecie, kiedy moralne racje zostają poświęcane dla wielkich interesów politycznych.
Siła uniwersalizmuFilm Misja, to nie tylko dramat moralny, którego siłą jest uniwersalność, to również doskonały realizatorsko obraz z fenomenalnymi, nagrodzonymi Oscarem zdjęciami Chrisa Mengesa, oprawionymi niezapomnianą muzyką Enio Moricone. To także wybitna rola Roberta de Niro, będącego wówczas u szczytu aktorskiej formy i równie sugestywna kreacja Jeremy Ironsa. Film został obsypany wieloma nagrodami: canneńską Złotą Palmę, Oscarem za najlepsze zdjęcia oraz dwoma statuetkami Złotych Globów za muzykę i zdjęcia.

misja

robert de niro

dramat historyczny

roland joffe

aidan quinn

jeremy irons

film oscarowy

enio moricone

liam neeson

Redakcja nowa.tv
date_range 22 marca 2017 schedule 12:56

Działając z polecenia przełożonych, porucznik Armand d’Hubert dostarcza innemu oficerowi rozkaz pozostania w areszcie domowym co nieoczekiwanie wpłynie na dalsze jego życie. Pojedynek – debiut fabularny w reżyserii Ridleya Scotta na podstawie opowiadania Josepha Conrada to sugestywnie ukazana psychopatyczna relacja między dwoma napoleońskimi żołnierzami.

Redakcja nowa.tv
date_range 10 kwietnia 2017 schedule 18:05