24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Mercy Street. Pełnokrwisty realizm wojny secesyjnej [WIDEO]

Serial Ridleya Scotta po raz pierwszy w polskiej telewizji

Sześcioodcinkowy Mercy Street to serial oparty na prawdziwych wydarzeniach, rozgrywających się w Ameryce, w czasie wojny secesyjnej (1861-1865). NOWA TV jako pierwsza emituje ten wielokrotnie nagradzany serial.

Podczas tworzenia serialu Mercy Street nad wiernym oddaniem prawdy i realizmu wydarzeń tamtych czasów, czuwał sztab doradców. Byli to nie tylko specjaliści w dziedzinie wojny secesyjnej, ale także historii Afro-Amerykanów, kobiet, finansów i stosunków dyplomatycznych oraz wąsko wyspecjalizowani eksperci XIX-wiecznej medycyny stosowanej Stanach podczas wojny domowej, lekarze i pielęgniarki.

Mercy Street. Wojna secesyjna wciąż aktualna

W amerykańskiej wojnie cywilnej wzięło udział ponad milion żołnierzy z Południa i niemal dwukrotnie więcej z Północy. Szacuje się, że w wyniku walk, ran i chorób związanych z działaniami wojennymi zginęło blisko 620 tys. żołnierzy: 360 tys. po stronie Północy (Unia) i 260 tys. po stronie Południa (Konfederacja). Najnowsze analizy i badania pokazują jednak, że ofiar śmiertelnych mogło być znacznie więcej, nawet ok. 850 tys. żołnierzy. Szacuje się również, że około dwukrotnie więcej żołnierzy zmarło z powodu chorób, niż zginęło na polu walki.

Jak podkreślają twórcy Mercy Street nie chodziło o to, by stworzyć kolejny obraz o glorii i chwale Amerykanów, ale o to, by ukazać dramat i tragiczne konsekwencje bratobójczych walk. Mercy Street to również opowieść o sile rodziny, miłości i wolności. Wymowa serialu, chociaż dotycząca minionych zdarzeń, wciąż jest aktualna, a postawy prezentowane przez wielu bohaterów serialu są widoczne także wśród współczesnych Amerykanów. Dotyczy to m.in. poglądów na kwestie koloru skóry czy niewolnictwa.

Mercy Street. Kolejny projekt Ridleya Scotta

Producentem wykonawczym serialu Mercy Street jest jeden z najważniejszych twórców w branży filmowej Ridley Scott, autor m.in. takich hitów jak „Gladiator”, „Marsjanin”, „Thelma i Louise”, „Obcy: Ósmy pasażer Nostromo” czy „Łowca androidów”. Nad produkcją serialu czuwali też David W. Zucker („Żona idealna”) i Lisa Q. Wolfinger. Autorem scenariusza jest David Zabel („Ostry dyżur”).

mercy street

serial historyczny

ridley scott

Redakcja nowa.tv
date_range 11 maja 2017 schedule 14:15

Działając z polecenia przełożonych, porucznik Armand d’Hubert dostarcza innemu oficerowi rozkaz pozostania w areszcie domowym co nieoczekiwanie wpłynie na dalsze jego życie. Pojedynek – debiut fabularny w reżyserii Ridleya Scotta na podstawie opowiadania Josepha Conrada to sugestywnie ukazana psychopatyczna relacja między dwoma napoleońskimi żołnierzami.

Redakcja nowa.tv
date_range 10 kwietnia 2017 schedule 18:05