24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Mercy Street. Serial Ridleya Scotta. Opis. Pełna obsada

Serial oparty na prawdziwych wydarzeniach

Mercy Street to kostiumowy serial Ridleya Scotta. Akcja rozgrywa się w Aleksandrii, w stanie Wirginia, wiosną 1862 roku.

Opowieść zawarta w Mercy Street powstała na podstawie autentycznych zapisków, pamiętników i listów personelu medycznego Szpitala Mansion House w Aleksandrii (stan Virginia), w mieście leżącym na granicy walczących stron: Północy i Południa. Aleksandria była w tym czasie miejscem, w którym schronienia szukali nie tylko cywile i ranni żołnierze obu stron konfliktu. Pełno w nim było także wyzwolonych i zbiegłych niewolników, prostytutek, szpiegów oraz spekulantów. W tak złożonym, pełnym chaosu i zamętu środowisku dochodziło do wielu konfliktów, zdrad, kłótni i zbrodni. Jednak wielu mieszkańców niespokojnego miasta próbowało żyć godnie, pomagać potrzebującym i podtrzymywać nadzieję na lepszą przyszłość.

Oś dramaturgiczna Mercy Street oparta jest na relacjach dwóch wolontariuszek, które pracują jako pielęgniarki, pomagające ofiarom obu stron bratobójczych walk. Mary Phinney (w tej roli Mary Elizabeth Winstead znana m.in. z filmów „Coś”, „Scott Pilgrim kontra świat”, „Oszukać przeznaczenie 3”) to abolicjonistka z Nowej Anglii, natomiast Emma Green (debiutująca tą rolą Hannah James) to wywodząca się z bogatej rodziny konfederatka. Kobiety spotykają się w Mansion House, który niegdyś był luksusowym hotelem i należał do zamożnej rodziny Greenów. W czasie wojny piękny budynek został zaadoptowany na szpital, w którym przebywają ofiary.

Mercy Street. Plejada aktorów

Jedną z głównych ról w Mercy Street kreuje aktor polskiego pochodzenia Josh Radnor (jego babcia urodziła się niedaleko Krakowa, a jako dwunastolatka wyemigrowała do Stanów Zjednoczonych). Znany przede wszystkim z roli niepoprawnego romantyka Teda w serialu „Jak poznałem waszą matkę” Radnor wciela się w postać Jedediaha Fostera, chirurga, syna bogatego właściciela ziemskiego, posiadającego także niewolników.

W serialu Mercy Street występują również: Gary Cole („Ja, Szpieg” „Figurantka”, „Niezłomny”) jako patriarcha rodziny Greenów – James Green, który walczy o swój biznes w okupowanym mieście, Peter Geretry („Prawo ulicy”) jako Alfred Summers, szef chirurgów w Mansion House. Niewolnika Samuela Diggsa, który w tajemnicy utrzymuje swoją znajomość medycyny, zagrał McKinley Belcher („Power”), a w roli zajmującej się kontrabandą szpitalnej praczki Aurelii Johnson zobaczymy Shalitę Grant („NCIS: Nowy Orlean”).

mercy street

serial historyczny

ridley scott

Redakcja nowa.tv
date_range 26 stycznia 2017 schedule 14:16