24h online
Makabryczny urok Rodziny Addamsów nadal uwodzi źródło: Paramount Pictures

Makabryczny urok Rodziny Addamsów nadal uwodzi

tylko w NOWA TV

Addamsowie – najbardziej upiorna i ekscentryczna amerykańska rodzina, podkreślająca tradycyjne wartości w całkowicie nietradycyjny sposób, za co pokochał ją niemal cały świat. Stanowi ogromny fragment kultury popularnej, która nie przeszła do historii ale oddziałuje w ten sam, intensywny i żywy sposób.

Od przeszło pół wieku wchodzimy w mroczny klimat by śledzić losy mieszkającej w zapuszczonym zamku na odludziu ale w sąsiedztwie cmentarza Rodziny Addamsów. Lubujący się we wszystkim, co ma posmak grozy masochiści, sadyści i dziwacy oddają się nietypowym rozrywkom w imię odwróconych zasad dobra i zła.

Czarny humor skądinąd sympatycznych i mających niebanalne spojrzenie na rzeczywistość charakterystycznych postaci niełatwo jest zapomnieć. Bez problemu rozpoznajemy głównych bohaterów: czyli Gomeza Addamsa, głowę rodziny o latynoskim temperamencie, zakochanego na zabój w pięknej, pogrążoną w melancholii żonie Mortici oraz dwójkę ich dzieci: bladolicą córkę Wednesday oraz pulchnego syna Pugsleya, wysadzającego w powietrze, co tylko może. Wuja Festera – łysego, niepoczytalnego aczkolwiek szalenie romantycznego wrażliwca. Palącą zioło na strychu babkę alchemiczkę o aparycji hipisowskiej Baby Jagi oraz małomównego kamerdynera Lurcha o wyglądzie stwora Frankensteina. I oczywiście nie wolno pominąć biegającej po gotyckiej posiadłości, obdarzonej własnym, rozumnym życiem ludzkiej dłoni, pieszczotliwie zwanej Rączunią. Uwielbiamy ich wszystkich, chociaż wiemy, że dla własnego bezpieczeństwa lepiej nie odwracać się do któregokolwiek z nich plecami. Zwłaszcza gdy nie ma świadków.

Rodzina to siła

Addamsowie od początku bawią, ale również coś mówią o świecie. W Rodzinie Addamsów, niczym w krzywym zwierciadle przegląda się historia społeczeństwa amerykańskiego i tak od lat 50-tych rozmaite rzeczy odciskały się w jej perypetiach. Wydawać by się mogło, że rodzina Addamsów odbiega od normy, a w rzeczywistości to rodziny, które często uważają się za idealne mogłyby brać z niej przykład. Famillia Addamsów  przypomina o kardynalnej zasadzie obowiązującej wszystkich jej członków: „Chcesz być Addamsem, z rodziną licz się albo giń”. W gotyckiej posiadłości, kryje się tak na prawdę wielka pochwała rodzinnego oddania. A rodzinę Amerykanie cenią sobie bardzo wysoko.

Fenomen popkulturowy

W tytułach seriali o tej rodzinie znajdziemy katalog ważnych dla Amerykanów wydarzeń, jak np. szpiegomania, kosmici, przebłyski zimnej wojny czy lęk przed zagładą atomową. - Gdy temat Addamsów ewoluował, przybierał nowe znaczenia a ilość spektakli, książek, filmów, seriali, gier oraz kreskówek opartych na postaciach stworzonych przez Charlesa Addamsa, jest tak ogromna, co dowodzi aktualności i uniwersalności jej tematyki.

Addamsowie mają rzesze wielbicieli na całym świecie w różnym wieku, to popkulturowy fenomen: Każdy ma swoja drogę poznania rodziny Addamsow…I chociaż kojarzona jest przede wszystkim z filmem, to trzeba pamiętać, ze ekspansja Adamsów jest ogromna. Zaczęło się od rysunków prezentowanych od lat 30. na łamach "The New Yorker. Później na ich podstawie został wyprodukowany serial telewizyjny, emitowany w latach 1964-1965. W 1991 roku powstał słynny film „Rodzina Addamsów”, w którym zagrali m.in. Anjelica Huston, Raúl Juliá oraz młodziutka Christina Ricci oraz jego dwie kontynuacje. Z kolei w 2010 roku Addamsowie zawędrowali na Broadway jako musical, przyciągając tłumy widzów gwiazdorską obsadą, przebojową muzyką i lekko upiornym wdziękiem.

Charles Addams – protoplasta rodu

Analizując fenomen „Rodziny Addamsów” warto zacząć od źródła, czyli od ich twórcy, którego śmiało można nazwać nestorem rodu. Charles Addams (1912-1988) kiedyś wyznał, że już jako dziecko w drodze do szkoły mijał wielu upiornych ludzi. Przerwał studia aby poświęcić się rysowaniu, był zdolnym karykaturzystą, który lubił wszystko co groteskowe i makabryczne. Cierpiał na klaustrofobię, miał nerwice, wiele leków i fobii, bał się np. węży. Był kolekcjonerem starych zbroi i jak na ekscentryka przystało zbierał rzeczy obrzydliwe i niezwykłe, był posiadaczem min. kości człowieka pierwotnego. Miał trzy żony z których każda wyglądała jak Mortisia.

Początkowo rysunki stanowiły dla niego formę psychoterapii, poprzez je nawiązywał relacje z mrokami własnej duszy. Publikował je na łamach poczytnej gazety -„New Yorkera”. W latach 60-tych talent Charlesa doceniło NBC i postanowiło wyprodukować serial na podstawie jego prac a sam Addams został zaproszony do udzialu przy tym projekcie. Rysowane postaci zyskaly imiona i stały się bohaterami z krwi i kości.

Przeniesienie samych Addamsów, jest oczywiście problemem. Rysunki z „New Yorkera” narzucały jak te postaci mają wyglądać, zachowywać się, mówić… Stąd na potrzeby serialu Addams napisał pewnego rodzaju charakterystyki tych postaci, a wyglądała ona tak:

„Gomez i Pugsley tryskają entuzjazmem. Morticia jest zawsze chętna do pomocy, milcząca, dowcipna, czasem lekko przerażająca. Babcia Frump to z kolei trochę przygłupawa trzpiotka. Wednesday pod każdym względem przypomina matkę. Głową tej bardzo ze sobą zżytej rodziny jest tak naprawdę Morticia, która krótko trzyma jej członków, choć każdy z nich ma temperament, z wyjątkiem babci, która łatwo daje sobą sterować. Zresztą, to właśnie z niezgrabności babci, mającej słaby charakter, najczęściej wynikają rodzinne tarapaty. Dom oczywiście jest zapuszczony, ale to i tak obiekt dumy całej rodziny, która stara się reperować każdą skrzypiącą klapę w podłodze. Pieniądze nie stanowią problemu”.
Wszyscy późniejsi twórcy korzystali z tych opisów, chcąc dochować wierności zamysłowi Charlesa Addamsa.

Bohaterowie kultury masowej

Premiera telewizyjna serialu miała miejsce w 1966 roku. Ostatecznie wyprodukowano 64 odcinki podzielone na dwie serie. Początkowo serialowa ”Rodzina Addamsów” miała skoncentrować się wokół  postaci Lurcha. Tą rolę zaproponowano Johnowi Astinowi. Miał on jednak wątpliwości, czy podała takiemu zadaniu, zwłaszcza charakteryzacji. Wyraził swoje obawy producentom, którzy zgodzili się zmienić nieco koncepcje. Dzięki temu Astin pojawił się w roli Gomeza, a fabuła została przesunięta bardziej na cała rodzinę.

Była to opowieść o dziwnej rodzinie zamieszkującej podupadłą gotycką posiadłość gdzieś na obrzeżach miasta. Domownicy bawili się bronią, uprawiali szermierkę, stosowali tortury, hodowali mięsożerne rośliny w przycmentarnym ogrodzie i już na pierwszy rzut oka wyglądali podejrzanie dając do zrozumienia, ze coś jest z nimi nie tak. Serial był chyba jednym z pierwszych seriali emitowanych w TV i to co , dzisiaj wydaje się dla nas normalne, że w serialu widzimy jakiś odcinek naszej rzeczywistości, komentarz do naszej codzienności, wówczas to uchodziło za świeży wynalazek. Troche to już było widoczne w historyjkach obrazkowych ale w serialu już było bardzo wyraźne. Widać, ze jest to, tak naprawdę Ameryka przedmieść, domków szeregowych w które gdzieś jest wrzucone zamczysko Addamsów.

Pomysł na serial polegał na tym, że komiwojażerzy, urzędnicy mają jakieś sprawy do załatwienia u rodziny Addamsow, czasem są to zwykle sprawy urzędowe i nagle trafia na coś, co jest zupełnie inne, co jest jakby z odmiennej rzeczywistości ale tak naprawdę to kawałek Ameryki. Kiedy spojrzymy na tytuły tych odcinków serialowych tam jest katalog wydarzeń ważnych dla życia przeciętnej amerykańskiej rodziny np. szpiegomania, która w latach 50 –tych była rzeczą niezwykle ważną i istotną w Stanach Zjednoczonych. Mamy jakieś przebłyski troszeczkę o zimnej wojnie, mamy lek przed zagłada atomową, jest lęk przed kosmitami ale również np. inwazje komiwojażerów odkurzaczami itd.itd. W jednym odcinku Addamsowie spotykają bitnika, który rozbija samochód o zamek Addamsów i oczywiście on sam jest przekonany, że jest najdziwniejszym, najbardziej freekowatym człowiekiem na świecie. Ale gdzie tam jego freekowatość u niego jest niczym w porównaniu z dziwactwem Addamsów ale oczywiście wszyscy polubili się natychmiast.

Trzeba jeszcze wspomnieć o temacie muzycznym serialu, który był chętnie wykorzystywany w kolejnych odsłonach przygód rodzinki. Został skomponowany przez Vica Mizzy’ego (który również sam nagrać partie wokalne w utworze). Motyw ten jest jednym z bardziej rozpoznawalnych w historii telewizji. Ciekawostką jest, że z powodu emisji serialu, wydawca „New Yorkea” wycofał z gazety jego wersję „rysunkową” .Podobno nie podobał mu się poziom, jaki reprezentowała „Rodzina Addamsów” w telewizyjnym serialu.

Addamsowie straszą wszędzie

W 1972 roku studio Hanna- Barbara wyemitowało serial animowany „Scooby Doo”. W jednym z odcinków paczka detektywów i ich tchórzliwy pies spotkała się z rodziną Adamsów. Widzom tak bardzo spodobała się ich animowana wersja, że w 1973 roku wymusili na producentach kreskówkę „Rodzina Addamsów”. Podobnie jak serial fabularny, animowana wersja „dziwnej rodzinki” miała swoją premierę w stacji NBC. Były to dalsze losy „szalonej rodzinki”, która tym razem przemierza samochodem (równie ekscentrycznym jak oni) całe Stany Zjednoczone.
Tym razem tylko głosem do swoich ról powróciła część obsady z aktorskiego serialu min. Ted Cassidy i Ted Coogan. Niestety produkcja skończyła się zaledwie po 16 odcinkach.

Film tworzy mity i ikony

Wszyscy bardzo lubimy filmowe pierwowzory postaci. Dobrze kojarzymy postaci, które zapamiętaliśmy: niektórzy z filmu, niektórzy jeszcze z serialu, że trudno nam jest się pogodzić z tym, że w kolejnej odsłonie będą wyglądali inaczej. Stąd wszyscy aktorzy z serialu z 1964 roku (oprócz babci czyli Blossom Rock) powrócili do swoich ról 1977 roku na potrzeby filmu telewizyjnego „Halloween z Rodziną Addamsów”.

Na pierwszy kinowy film pełnometrażowy o Addamsach przyszło nam poczekać do lat 90-tych. Obraz z 1991 roku wyróżnia się kapitalnym duetem Raula Julii (Gomez) i Anjeliki Huston (Morticia). Aktorzy długo byli postrzegani przez pryzmat odgrywanych postaci - patrząc na Christinę Ricci, ciągle widzimy w niej Wednesday. Film zebrał świetne recenzje i okazał się dużym sukcesem kasowym. Dwa lata później powstał jego sequel. Film ugruntował popularność rodzinki w Ameryce i przedstawił ich Europejczykom. Temat Adamsów ewoluował później, przybierał nowe znaczenia, I tak film z lat 90-tych jest już o okresie pewnego świata, tam mamy doczynienia z kryzysem w rodzinie Adamsów, wcześniej tego nie było. Świat się zmienia, stara rzeczywistość odchodzi. Teraz stawia się pytanie czy rodzina Adamsów w ogóle może przeżyć w takim świecie. Najpierw reżyser odpowiada, że nie ale później udaje się ją jakoś skonsolidować, jakoś jej przetrwać, ten kryzys. Ostatecznie  mamy doczynienia z 6  rozbujałych emocjonalnie postaci balansujących na krawędzi upadku, jednak rodzina funkcjonuje razem chociaż nie jest idealnie.

W trzecim z kolei i jak do tej pory ostatnim filmie "Zjazd rodzinny"(1998),przeznaczonym tylko na rynek kaset video nieżyjącego Raula Julię zastąpił Tim Curry a Christopher Lloyd odmówił ponownego wcielenia się w wujka Festera. Jego następca Patrick Thomas zmienia tę postać w komiczną figurę. Do tego mamy Benny'ego Hilla w przebraniu sługi Frankensteina. Cały film zbudowano na dość prostych gagach. Ale "Zjazd rodziny" wart jest uwagi z powodu doskonałej i przepięknej  Darryl Hannah jako Mortici.

rodzina addamsów

Aleksandra Dudek Redaktor
date_range 17 lutego 2017 schedule 14:41

Kontynuacja znakomitej czarnej komedii, opowiadającej o wyjątkowej rodzinie Addamsów. Na świecie pojawia się nowy potomek Morticii i Gomeza. Starsze dzieci chcą się pozbyć maleństwa, a nowa niania zamierza uwieść i zamordować wujka Festera. Brzmi przerażająco i nieprawdopodobnie, a to dopiero początek niesamowitych przygód upiornej rodzinki.

Redakcja nowa.tv
date_range 29 listopada 2016 schedule 14:23