24h online
Luke Perry – James Dean pokolenia MTV [WIDEO] źródło: wikimedia/cc/Alan Light

Luke Perry – James Dean pokolenia MTV [WIDEO]

W niedzielę o 13:20 film „Czarny książę”

Czy chłopięcy urok i skłonna do buntu osobowość samotnika pomogła aktorowi w sławie? Luke Perry znany jest przede wszystkim z roli niepokornego Dylana McKay’a, jednego z najbardziej lubianych bohaterów kultowego serialu „Beverly Hills 90210”(1990-2000). Serial zyskał międzynarodową popularność, a rola nieokiełznanego chłopaka przyniosła mu ogromną sławę. W Nowa TV możecie go zobaczyć w filmie „Czarny książę”.

Luke Perry, (wł. Coy Luther Perry III ur. w 1966 r.), wychowywał się na farmie Fredericktown w Ohio w rodzinie po przejściach, podobnie jak serialowy Dylan. Jego rodzice rozwiedli się kiedy był jeszcze małym chłopcem, a gdy stał się dorosłym mężczyzną jego ojciec zmarł na atak serca. Luke zamieszkał z matką,  ojczymem, bratem Tomem, siostrą Amy i przyrodnią siostrą, Emily. Jego relacje z biologicznym ojcem były bardzo trudne, Luke obwiniał go min. o rozpad rodziny i nigdy nie doszło między nimi do pojednania.  Luke’a tak naprawdę wychował ojczym, Steve Bennett, to on nauczył go wszystkiego, co mężczyzna „powinien wiedzieć”, za co, jak zwykł często podkreślać w wywiadach jest mu bardzo wdzięczny.

TRUDNE POCZĄTKI

Po ukończeniu szkoły średniej w 1984 roku, Perry natychmiast wyruszył do Hollywood.  Czekając na swoją pierwszą rolę imał się różnych zajęć: pracował min. przy kładzeniu asfaltu, w sklepie obuwniczym i w fabryce klamek, a zarobione w ten sposób pieniądze odkładał na kursy aktorskie. Wkrótce wystąpił w reklamie dżinsów Levi's 501 i podjał pracę jako model. Musiały jednak upłynać trzy lata nim dostał pierwszy angaż do opery mydlanej zatytułowanej „Loving”, gdzie wcielił się w postać Neda. Przełomowa rola, jak się szybko miało okazać przyszła w 1990 roku, po wygraniu castingu do roli Dylana w serialu: „Beverly Hills 90210 " (1990-2000). 

BEVERLY HILLS 90210

Aktor dzięki serialowi z dnia na dzień zyskał ogromną popularność oraz tytuł bożyszcza nastolatek. Dziewczyny za nim szalały - dostawał tygodniowo 3 tysiące listów od wielbicielek. Kiedy pojawiał się na szklanym ekranie, słupki oglądalności rosły I znowu serialowa fikcja miesza się z życiową prawdą, bowiem w szkole średniej Luke miał przezwisko: „łamacza kobiecych serc” a i do nauki nie łatwo go było zaciągnąć. I pomyśleć, że aktor wcale nie chciał zagrać pakującego się w wieczne tarapaty nastolatka. Starał się za to o rolę wiecznie uśmiechniętego i zadowolonego z siebie, imprezowego wesołka Steve`a Sandersa, którą ostatecznie otrzymał Ian Ziering, natomiast Perrego obsadzono w roli Dylana - nie mogło być inaczej!

NA DUŻYM EKRANIE

Początkowo Perry umiejętnie łączył grę w serialu z innymi propozycjami filmowymi. Wiadomo, że jego ambicją było zrobienie kariery na dużym ekranie. Zaczęło się dobrze, dostał rolę Ray Ray w komediodramacie „Gorąca noc” (1991) z gwiazdorska obsadą: Faye Dunaway i Jamesem Wilderem, zaledwie rok później wystąpił w dramacie „Ostatni dreszcz” (1992) z Alexisem Arquette'emi w roli głównej. A w 1994 grał u boku Stephena Baldwinem w biograficznym dramacie sportowym „Osiem sekund”.  Zachęcony możliwościami, jakie daje mu branża filmowa uznał, że aby zrobić wielką aktorska karierę musi zrezygnować z gry w serialu, który ogranicza jego aktorskie możliwości i odszedł z obsady „Beverly Hills”.

POWRÓT POD SYTARY ADRES - 90210

Niestety niewiele wyszło z tych planów. Nagle telefon przestały dzwonić. Pojawiał się w epizodach innych produkcji, podkładał głosy, ale przełom i wielka rola nie nadeszły. Dodatkowo nastały gorsze dni również w życiu osobistym. Aktor, po 10 latach rozstał się z żoną Rachel Sharp z którą ma dwójkę dzieci: Jacka i Sophie. Marzenia Luka o wielkiej karierze się nie spełniło a liczne niepłodzenia i rozczarowania zmusiły aktora do powrotu pod znany adres, czyli na plan „Beverly Hills 90210”w dziewiątym sezonie produkcji. Ostatni klaps na planie padł w 2000 roku, jednak do dzisiaj Perry przyjaźni się z niektórymi członkami “starej ekipy z Beverly" - Brianem Austinem Greenem i Jasonem Priestley’em.

ZBUNTOWANY I SPRAWIEDLIWY

Bardzo często Perry obsadzany jest w roli samotników, mężczyzn trudnych i niedostępnych. jednak oddanych sprawom ważnym, nierzadko walczącym o sprawiedliwość. Wyjątki stanowią filmy: „Wróg” (2001) - thriller, w którym wcielił się w  utalentowanego genetyka Michaela Ashtona czy serial HBO „John z Cincinnati” (2007), gdzie zagrał przebiegłego agenta promującego surferów.

W KOWBOJSKIM WYDANIU

Życie Luke Perry’ego to fala wzlotów i upadków, dlatego aktor dobrze wypada w rolach postaci, które mimo licznych niepowodzeń, rozczarowań i problemów, na koniec wychodzą na prostą. Perry, który prywatnie uwielbia rodeo i westerny, od kilkunastu lat słynie z grania postaci kowbojów. Popularniejsze tytuły to: „Love in paradise” (2016), Sędzia Goodnight” (2011) czy „ Hanna’s Gold” (2010). Widać, że w rolach kowboi Perry czuje się jak ryba w wodzie i jego fani właśnie takich ról od Luke Perr’ego oczekują, gdyż jako buntownika bez powodu kochamy go najbardziej.

gwiazdy nowa.tv

czarny książę

luke perry

Aleksandra Dudek Redaktor
date_range 18 listopada 2016 schedule 20:16

Ulubiona nastolatka Ameryki lat 90. w tym roku skończyła 37 lat. Seksowna modelka i aktorka zaistniała dzięki występowi w głośnym teledysku grupy Aerosmith „Crazy”. Zaraz potem przyszedł sukces thrillera „Zauroczenie" (1993) oraz komedii „Clueless”(„Słodkie zmmartwenia”1995). Silverstone w bardzo krótkim czasie zdobyła wielką popularność, jednak jej sława w fabryce snów nie trwała długo. Wkrótce została zastąpiona przez inne młode gwiazdki marzące o zrobieniu oszałamiającej kariery, nie raz za wszelką cenę. Jednak czas pokazał, że to crazy dziewczyna z teledysku Aerosmith w świadomości wszystkich jest ikoną młodzieży epoki MTV.

Redakcja nowa.tv
date_range 3 lutego 2017 schedule 14:34