24h online
Hugh Laurie. Różne oblicza dr. House'a źródło: fot. materiały prasowe dystrybutora

Hugh Laurie. Różne oblicza dr. House'a

Świetna rola w filmie „Córka mojego kumpla ” w NOWA TV

Hugh Laurie wyznał niedawno: „Rola Dr House'a była dla mnie prawdziwym koszmarem". Rola złośliwego i gburowatego, ale genialnego lekarza w serialu „Dr House” uczyniła z niego gwiazdę i najlepiej zarabiającego telewizyjnego aktora na świecie.

Znany szerszej publiczności głównie za sprawą serialu „Dr House” James Hugh Calum Laurie (tak brzmi jego pełne imię i nazwisko) urodził się w 1959 roku w Oksfordzie.
Po tym jak kilkanaście lat temu jego kariera aktorska zaczęła nabierać rozpędu, Hugh Laurie większość czasu spędza w Los Angeles. Lubi jednak podkreślać w wywiadach, że przemiana w Amerykanina raczej mu nie grozi, jest Brytyjczykiem z krwi i kości, który odruchowo ciągle stara się jeździć lewą stroną ulicy.

W młodości Hugh Laurie chciał pójść w ślady ojca i zostać wioślarzem, a także lekarzem lecz ostatecznie poszedł na archeologię i antropologię na University of Cambridge. Podczas studiów trenował jednak wioślarstwo, brał m.in. udział w tradycyjnych regatach ósemek (The Boat Race) uczelni Oxford i Cambridge. W 1977 zajął czwarte miejsce w mistrzostwach świata juniorów w dwójce ze sternikiem. Jest członkiem Leander Club, jednego z najstarszych klubów wioślarskich na świecie. Jego ojciec był niegdyś prezesem tego klubu, a w młodości, w 1948 wywalczył złoty medal w wioślarstwie w Igrzyskach Olimpijskich. Hugh Laurie porzucił sport dopiero na skutek poważnej choroby, a jego nowym zainteresowaniem stało się aktorstwo.

Jak Hugh Laurie poznał Emmę Thompson

W trakcie nauki na Uniwersytecie Cambridge Hugh poznał swoją późniejszą dziewczynę, wybitną aktorkę – Emmę Thompson. To ona namówiła Hugh Lauriego do wstąpienia do słynnej trupy Footlights, gdzie zawarł znajomość z aktorem Stephenem Fryem. Po raz pierwszy stanął przed kamerą u boku samego Johna Cleese’a w krótkometrażowym: „Who sold you this, then?” ale na swój debiut na dużym ekranie musiał czekać cała dekadę. Warto jednak było czekać aż 10 lat gdyż w filmie „Obfitość” wystąpili sami wielcy aktorzy tacy, jak Meryl Streep, Sam Neil, Charles Dance czy muzyk – Sting. Okazją aby zaistnieć i wykazać się swoim wszechstronnym  talentem aktorskim miał tak naprawdę dopiero w sitcomie wyprodukowanym przez BBC pt. „Czarna Żmija”.

Wspólnie ze wspomnianym Stephenem Fry'em zrealizował dwa cieszące się powodzeniem kostiumowe seriale komediowe w stacji ITV1 a w latach 1987-95 współtworzyli razem komediowy show „A But of Fry and Laurie”, gdzie często wykonywał parodie piosenek, grając na pianinie lub gitarze.

W latach 90. zaczęła rozwijać się także kariera Hugh Lauriego na dużym ekranie. Dołączył do gwiazdorskiej obsady słynnej, filmowej ekranizacji „101 dalmatyńczyków”, Pojawił się w oskarowej „Rozważnej i romantycznej” ( z udziałem Emmy Thompson), Zagrał w „Człowieku w żelaznej masce” czy w familijnym, zrealizowanym techniką kombinowaną  „Stuarcie Malutkim”. Zagrał również gościnnie w serialu „Przyjaciele” i „Tajniacy”.

W roku 1996 wydał swoją pierwszą książkę pt. „Sprzedawca broni”, która stała się światowym bestsellerem. Mimo licznych sukcesów na polu artystycznym, rok później przeżył załamanie nerwowe i kilka dni spędził na leczeniu. Przez kolejne dwa lata odwiedzał psychoterapeutę i zażywał antydepresanty. W wywiadzie wyznał, że z depresją pomagała mu zmagać się żona, Jo Green, z którą od niemal trzydziestu lat tworzy udany związek.

Hugh Laurie i kariera muzyczna

W roku 2004, po kilku latach przerwy, nadeszła przełomowa, jeśli chodzi o światowy rozgłos, tytułowa rola w serialu „Dr House” (2004-2008) produkowanym przez amerykańską sieć Fox. Kreacja nieco dziwacznego, aspołecznego lekarza, który mimo niechęci do wykonywanego przez siebie zawodu potrafi rewelacyjnie zdiagnozować nawet bardzo trudne przypadki, przyniosła mu dwa Złote Globy (2006-07) i nominację w 2008 roku, dwie nominacje do Emmy (2005, 2007), dwie nagrody Satellite i dwie TCA Award (2005-06), Teen Choice i Screen Actors Guild Award (2007).

Jego przyjacielem jest Robert Sean Leonard, wcielający się w rolę Jamesa Wilsona w serialu Dr House. Fakt bliskiej relacji aktorów wykorzystali jego scenarzyści tworząc serial. W wywiadzie Hugh Laurie przyznał również, że ich więzi przypominają do złudzenia „pokręcone” relacje House’a z Wilsonem (także w tym przypadku autorzy scenariusza wzorowali się na rzeczywistości).

Aktor jest również utalentowany muzycznie. Gra m.in. na pianinie, gitarze i perkusji. 9 maja 2011 miała miejsce premiera jego debiutanckiego, soulowo-bluesowego albumu „Let Them Talk”. Drugi album aktora, zatytułowany „Didn't It Rain”, ukazał się dwa lata później. W ramach trasy koncertowej promującej ten album, Hugh Laurie odwiedził także Polskę. Do dzisiaj artysta dał trzy koncerty w naszym kraju.

Hugh Laurie ma trójkę dzieci z żoną Jo Green – synów Charlesa (ur. 1988), Williama (ur. 1991) oraz córkę Rebeccę (ur. 1993). Z okazji 50. urodzin Laurie, zorganizowano akcję charytatywną, z której cały dochód został przekazany fundacji „Save the Children”. W styczniu roku 2007 otrzymał tytuł oficera Orderu Imperium Brytyjskiego, za zasługi dla kultury brytyjskiej.

córka mojego kumpla

hugh laurie

Redakcja nowa.tv
date_range 7 grudnia 2016 schedule 17:13