24h online
Gildia Aktorów Ekranowych (SAG) przyznała swoje nagrody źródło: fot.commons.wikimedia.org/Thomas Wolf

Gildia Aktorów Ekranowych (SAG) przyznała swoje nagrody

Wyścig po Oscary trwa

Nagroda Gildii Aktorów Ekranowych (Screen Actors Guild) w dziedzinie filmu i telewizji przyznawana jest dorocznie począwszy od 1995 roku. Tegoroczna uroczysta gala wręczenia statuetek Aktor (The Actor) odbyła się 29 stycznia w Los Angeles. To jedne z ostatnich po Złotych Globach, ważnych nagród filmowych, które można uznać za prognozę tego, czego możemy spodziewać się już za niespełna miesiąc na gali w Kodak Theatre. I chociaż mogłoby się wydawać, że wyścig po Oscary jest już praktycznie rozstrzygnięty, to jednak wczorajsza gala zaskoczyła wszystkich.

NIESPODZIEWANI ZWYCIĘZCY

W gronie zwycięzców 23. rozdania SAG Awards, co akurat nie jest zaskoczeniem znalazła się m.in, Emma Stone. Aktorka otrzymała statuetkę w kategorii „wybitny występ aktorki w roli pierwszoplanowej”. Stone, która za swoją rolę w musicalu „La La Land” otrzymała już Złoty Glob oraz Puchar Volpi na MFF w Wenecji, pokazała, że  i tym razem jest bezkonkurencyjna. Z kolei film "Fences" o Afroamerykaninie należącym do klasy robotniczej, który w latach 50. stara się utrzymać rodzinę i pokonać uprzedzenia rasowe, zdobył dwie główne statuetki aktorskie: dla najlepszego aktora (Denzel Washington) i najlepszej aktorki drugoplanowej (Viola Davis). Było to ogromne zaskoczenie nie tylko dla Washingtona, który odbierając statuetkę przyznał, że nie spodziewał się nagrody. Aktor bowiem nieoczekiwanie pokonał mocnych faworytów: Caseya Afflecka ("Manchester By the Sea") i Ryana Goslinga ("La La Land"). Kolejną niespodzianką była nagroda za najlepszą obsadę dla filmu „Ukryte działania”. To oparty na faktach dramat o trzech matematyczkach, Afroamerykankach, które pracując dla NASA pomagają przy pierwszym na świecie wysłaniu człowieka w kosmos. Film pokonał uznane za pewniaków kategorii obrazy "Manchester By the Sea" i "Moonlight". Tym samym rosną szanse na Oscara dla „Ukrytych działań" w kategorii najlepszy film.

TRUMP W OGNIU KRYTYKI

Na gali SAG  nie obyło się bez politycznych wystąpień przeciwko nowemu amerykańskiemu prezydentowi. Gwiazdy krytykowały przede wszystkim ostatnie posunięcia Donalda Trumpa a najostrzej jego dekret antyimigracyjny. Ashton Kutcher, wygłosił na ten temat płomienne przemówienie. - Cześć wszystkim, którzy oglądają mnie teraz w domu i na lotniskach i należą do mojej Ameryki. Jesteście tu mile widziani – powiedział aktor podczas prezentacji jednej z nagród. Żona Kutchera, Mila Kunis pochodzi z Ukrainy. - Nigdy nie byliśmy narodem zbudowanym ze strachu, Współczucie - to fundament amerykańskiej etyki - dodał. Oprócz Kutcher’a głos zabrały również inne gwiazdy. Mahershala Ali, który został uhonorowany statuetką za drugoplanową rolę w "Moonlight", przypomniał, że jest muzułmaninem, a jego matka chrześcijanką. - Nie skakała z radości, gdy 17 lat temu zadzwoniłem do niej, by jej powiedzieć, że przeszedłem na islam, ale teraz odkładamy te sprawy na bok - dodał. Z kolei Julia Louis-Dreyfus, która zdobyła nagrodę dla najlepszej telewizyjne aktorki w serialu komediowym za rolę fikcyjnej prezydent USA w satyrze politycznej HBO pt. „Figurantka" (Veep), nazwała dekret Trumpa „skazą". A uznana za najlepszą aktorkę Emma Stone, chwaliła przyznających statuetki za „odzwierciedlanie społeczeństwa". - Dla świata i naszego kraju nadeszły trudne czasy, dzieją się niewybaczalne i przerażające rzeczy, potrzebne jest działanie - powiedziała. 

SHOW I BIZNES

Gala Gildii Aktorów Ekranowych przyciąga co roku wiele osobowości świata show-biznesu. Wśród gości znaleźli się i tacy, których od przyznanych nagród i politycznych wystąpień bardziej interesowały kreacje w jakich pojawiły się gwiazdy światowego formatu. tym razem oczy wszystkich skierowane były m.in. na Nicole Kidman, która postawiła na bardzo odważny dekolt. Oprócz tego uwagę zwracała Natalie Portman, aktorka mimo zaawansowanej ciąży, pojawiła się na czerwonym dywanie i wyglądała po prostu olśniewająco. Branża filmowa pełna jest zaskakujących wydarzeń budzących wielkie emocje, a tegoroczna gala wręczania statuetek SAG niewątpliwie to potwierdziła.

LISTA ZWYCIĘZCÓW SAG AWARDS 2017:

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU KOMEDIOWYM 
Julia Louis-Dreyfus "Figurantka"

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU KOMEDIOWYM 
William H Macy "Shameless - Niepokorni"

NAJLEPSZA OBSADA W SERIALU KOMEDIOWYM 
"Orange is the New Black"

NAJLEPSZA AKTORKA DRUGOPLANOWA 
Viola Davis "Fences"

NAJLEPSZY AKTOR DRUGOPLANOWY 
Mahershala Ali "Moonlight"

NAJLEPSZA AKTORKA W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM 
Sarah Paulson "American Crime Story: Sprawa O.J. Simpsona"

NAJLEPSZY AKTOR W MINISERIALU LUB FILMIE TELEWIZYJNYM 
Bryan Cranston "Do końca"

NAJLEPSZA AKTORKA W SERIALU DRAMATYCZNYM 
Claire Foy "The Crown"

NAJLEPSZY AKTOR W SERIALU DRAMATYCZNYM 
John Lithgow "The Crown"

NAJLEPSZA OBSADA W SERIALU DRAMATYCZNYM 
"Stranger Things"

NAJLEPSZA AKTORKA PIERWSZOPLANOWA 
Emma Stone "La La Land"

NAJLEPSZY AKTOR PIERWSZOPLANOWY 
Denzel Washington "Fences"

NAJLEPSZA OBADA 
"Ukryte działania"

oscary

emma stone

la la land

SAG

Redakcja nowa.tv
date_range 31 stycznia 2017 schedule 16:09