24h online
Geronimo: Amerykańska legenda. Plemie Apaczów walczy o honor na Dzikim Zachodzie źródło: Colgems Produtions LTD

Geronimo: Amerykańska legenda. Plemie Apaczów walczy o honor na Dzikim Zachodzie

Wszystko o filmie

Geronimo – historyczny przywódca Apaczów, który nigdy nie został pokonany w walce, wydaje wojnę Stanom Zjednoczonym aby zachować tożsamość i ziemię swoich przodków. W postać Geronimo wcielił się znany z ról w Ostatnim Mohikaninie oraz Tańczącym z wilkami - wyrazisty Wes Studi.

Po wojnie secesyjnej proces zamykania Indian w rezerwatach osiąga apogeum. Władze zagarniają kolejne terytoria należące do rdzennych mieszkańców, którzy czują się zdradzeni i oszukani. Fala represji wywołuje bunt. Geronimo nie zamierza zostać spokojnym farmerem, nie pozwoli się złamać i okiełznać. Wraz z garstką towarzyszy tworzy słynną partyzantkę. Rebelianci przez lata walczą o swoją ziemię, wolność i dumę, tym samym kpiąc z działań rządu federalnego.

Geronimo to postać historyczna, która jeszcze do niedawna cieszyła się jednoznacznie złą sławą w Ameryce a była kojażona z okrutnym, posługującym się podstępem wodzem Indiańskim, który bez względu na okoliczności walczył z białymi. Reżyser filmu Walter Hill, skutecznie polemizuje z utrwalonym wizerunkiem Geronimo. Ukazuje przywódcę Apaczów jako roztropnego wodza, który był doskonałym organizatorem próbującym zachować resztki godności i wolności dla siebie oraz swoich ludzi. Twórcy starają się trzymać faktów historycznych, ukazując historię konfliktu w dalekiej od czarno-białej tonacji. Oprócz starannego oddania realiów epoki udało się zrealizować film pełen epickiego rozmachu. Efektowna, żywa akcja momentami odsyła do najlepszych wzorców kina przygodowego. Doskonałe zdjęcia Lloyda Aherna II oraz zapadająca w pamięć muzyka skomponowana przez Ry Coodera wnoszą do obrazu wielką wartość.

Producentom udało się zaprosić do współpracy znakomitych aktorów, laureaów Oskara: Gena Hackmana i Matta Damona oraz sześciokrotnie nominowanego do nagrody Akademii Filmowej Roberta Duvalla.

western

robert duvall

matt damon

wes studi

Redakcja nowa.tv
date_range 18 kwietnia 2017 schedule 17:21

Gang okrutnych braci Burns sieje postrach w okolicy. Ich dobra passa kończy się, gdy dwóch z nich trafia w ręce sprawiedliwości. Miłość i lojalność braterska zostanie wystawiona na poważną próbę… Propozycja to trzymający w napięciu western według scenariusza Nicka Cave’a, którego akcja toczy się na australijskich bezdrożach. W role charyzmatycznych bohaterów wciela się min. Guy Pearce, John Hurt czy Emily Watson.

Redakcja nowa.tv
date_range 3 kwietnia 2017 schedule 16:20