24h online
Czy te oczy mogą kłamać? źródło: Flickr/Athena LeTrelle

Czy te oczy mogą kłamać?

Keanu Reeves

Przeciwnicy Keanu Reeves’a twierdzą, że co nie dogra, to dowygląda. Rzeczywiście technika gry aktora opiera się na dość powściągliwej mimice a właściwie grze spojrzeń charakterystycznych, lekko skośnych oczu. I chociaż talent aktorski Reeves’a jest sprawą dyskusyjną to jednak nikt nie odmawia mu ekranowej charyzmy i magnetyzmu, którą cechuje, każda jego ekranowa postać. Nie sposób przejść obojętnie wobec jego nietypowej urody oraz przykuwającego uwagę, szczerego spojrzenia, które dodaje wiarygodności odgrywanym przez niego postacią. A brak najwyższych aktorskich laurów wcale nie przeszkadza mu w tym, by wciąż być ulubieńcem widzów.

ŻYCIE NA WALIZKACH

Keanu przyszedł na świat 52 lata temu w Bejrucie. Orientalne rysy zawdzięcza ojcu, który jest pół Hawajczykiem i pół Chińczykiem. On też nadał mu wyjątkowe imię Keanu, co w języku polinezyjskim oznacza „chłodny wiatr wiejący z gór". Matka, Patricia Taylor, jest Angielką, znaną projektantką kostiumów teatralnych. Keanu nie miał łatwego dzieciństwa. Rodzina często zmieniała miejsce zamieszkania a po rozwodzie rodziców, wraz z siostrami i energiczna matką szukającą szczęścia w kolejnych związkach jeszcze częściej przenosił się z miejsca na miejsce. Częste przeprowadzki nie sprzyjały edukacji Keanu. Uczęszczał do czterech szkół średnich, w tym do szkoły aktorskiej w Toronto. Wkrótce jednak został z niej wydalony za brak postępów w nauce. Postanowił więc podjąć pracę. Ostrzył łyżwy na lodowisku, robił ciasto do pizzy, jako entuzjasta hokeja na lodzie był także jego instruktorem. W wolnych chwilach kręcił się po wytwórniach telewizyjnych i filmowych. Zauważył go kanadyjski reżyser i dał mu małą rolę w cieszącym się popularnością serialu „Hanging In". Wkrótce podobnych ról w portfolio młodego aktora było coraz więcej.

OBIECUJĄCE POCZĄTKI I DRAMAT POZA PLANEM

Pod koniec lat 80. Keanu zwrócił na siebie uwagę rolami w filmach młodzieżowych i otrzymał propozycję pracy przy prestiżowych przedsięwzięciach u boku wielkich sław: „Niebezpieczne związki” (1988) S. Frearsa, „Dracula” (1992) F.F. Coppoli czy „Mały Budda” (1994) Bernardo Bertolucciego. Początkowo z powodu chłopięcej i egzotycznej  urody obsadzano go w rolach romantycznych kochanków i wrażliwych kawalerów. Interesującą kreacje stworzył u Gusa Van Santa w „Moim wlasnym Idaho” (1991). Zagrał homoseksualistę, który na złość bogatemu ojcu uprawia prostytucję. Jego postać wypadła niesamowicie  przekonująco, tak, że brukowe gazety rozpisały się o jego odmiennej orientacji seksualnej. Na planie filmu zaprzyjaźnił się z partnerującym mu Riverem Phoenixem. Po jego nagłej śmierci na skutek przedawkowania narkotyków, Keanu przeżył dramat - tym większy, że prasa właśnie jego obwiniała o tę śmierć. Po tym wydarzeniu przez długi czas był pod opieką psychoterapeuty.

ZAWROTNA PRĘDKOŚĆ POPULARNOŚCI

Po kilku latach Reeves powrócił do filmu jako gwiazda wysokobudżetowych filmów sensacyjnych. W 1994 roku zagrał w najbardziej kasowym filmie w karierze - „Speed - niebezpieczna prędkość", który przyniósł mu światową sławę, niezależność i olbrzymie pieniądze. W kolejnych produkcjach zmieniał aktorski wizerunek. W thrillerze „Johnny Mnemonic" zagrał kuriera z przyszłości, który dzięki elektronicznemu wszczepowi może przenosić informacje ratujące ludzkość. W „Feeling Minnesota” wcielił się m.in. w chłopaka uciekającego z żoną brata, a w „Reakcji łańcuchowej" - w inżyniera, który ucieka z FBI. Wystąpił jeszcze w paru filmach, po czym zaproponowano mu rolę w drugiej części „Speed". Odrzucił tę propozycję, gdyż, jak twierdził, scenariusz pozostawiał wiele do życzenia. „Speed 2" okazał się niewypałem, a Keanu w tym czasie wystąpił u boku Ala Pacino w „Adwokacie diabła"(1997) Heckforda. Film zyskał znakomite recenzje i przyniósł ogromne zyski.

MATRIX – NAJWAŻNIEJSZY ROZDZIAŁ

Najbardziej znaczącym filmem Keanu Reevers, dzięki któremu gwiazdor ma swoje miejsce w historii i awansował do grona najlepiej opłacanych aktorów, jest legendarny thriller science fiction braci Wachowskch – „Matrix” ( The Matrix, USA/Australia 1999) w którym stworzył kultową postać Neo . To jeden z najlepszych filmów science – fiction ostatnich lat, a zarazem najciekawsza próba przeniesienia poetyki cyberpunkowych powieści na ekran kinowy. Film zawiera wszystkie składniki tego typu literatury: wirtualną rzeczywistość, walkę człowieka z maszyną, dychotomie ciała i umysłu oraz postapokaliptyczną atmosferę. „Matrix” doczekał się dwóch kontynuacji: „ Matrix: Reaktywacja” (2003) i „Matrix: Rewolucje” (2004) jednak żadna nie była tak dobra, jak pierwowzór.  Trzeba wspomnieć, że wszystkie, nawet najtrudniejsze sceny kaskaderskie w filmie Reevers wykonuje sam i robi to brawurowo. W 2004 roku otrzymał honorową nagrodę Taurus Stunt, przyznawaną w dziewięciu kategoriach najlepszym kaskaderom na świecie.

FILMSTAR & DOGSTAR

Reeves jest nie tylko aktorem, ale i muzykiem - liderem zespołu rockowego Dogstar, z którym nagrywa płyty i koncertuje. Keanu stara się łączyć obie pasje. Chociaż jako aktor odniósł dużo większy sukces, to bywały lata, kiedy był w stanie odrzucić ciekawą rolę i zrezygnować z dobrze zapowiadającego się filmu, jeśli termin zdjęć pokrywał się z trasą koncertową grupy. Inną pasją aktora są motory. Reeves znany jest również z tego, że rzadko udziela wywiadów i pilnie strzeże swojego prywatnego życia. A było ono pełne przeciwności losu i traumatycznych przeżyć. Pomimo wielu tragedii, Keanu nadal potrafi cieszyć się życiem.

REEVES: REAKTYWACJA

Wydaje się , że kariera Keanu Reeves’a, która w ciągu kilku ostatnich lat nieco przycichła, zaczyna wracać na właściwy kurs.  Po sukcesie "Johna Wicka" (2014) Chada Stahelskiego i dobrych opiniach „Kto tam?” (2015) Eli Rotha, amerykańsko-kanadyjski aktor pojawił się w niewielkiej, choć wyrazistej kreacji w głośnym "Neon Demon” (2016) N.W. Rafna. Teraz Reeves powraca do tytułowej roli w drugim rozdziale opowieści o byłym płatnym zabójcy i wszystko wskazuje na to, że jako John Wick znowu w widowiskowy sposób zakończy żywot całego zastępu bandytów i szumowin. Ten równie oczekiwany co niespodziewany renesans kariery Keanu zbiegł się z jego 50-tymi urodzinami. Pewne jest, że aktor, któremu życzymy samych takich pozytywnych zwrotów akcji w życiu i karierze, nie raz nas jeszcze zaskoczy. Na antenie Nowa TV, można go oglądać w trzymającym w napięciu thrillerze „Obserwator” ( The Watcher, 2000) w reżserii Joe’go Charbanic’a .

Obserwator

keanu reeves

Redakcja nowa.tv
date_range 13 lutego 2017 schedule 13:07