24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Życzyłbym, żebyśmy mogli wrócić do normalności”

Jeden z ostatnich udzielonych wywiadów Andrzeja Wajdy

- Ta sytuacja absolutnie nie przypomina w niczym normalnie rządzonego kraju, nie ma tak - mówił w jednym z ostatnich wywiadów Andrzej Wajda. Z reżyserem rozmawiała nasze reporterka Magdalena Karpińska.

- Życzyłbym, żebyśmy mogli wrócić do normalności. Żeby każdy szukał swojej drogi, a my wszyscy razem, żebyśmy jednak szli w stronę tych, którzy potrafili więcej zrobić, potrafili więcej się nauczyć, potrafili więcej się dowiedzieć, stworzyć większą i wspanialszą sztukę. To jest nasze miejsce, nie trzeba się bać - kontynuował Wajda.

„Polska ma coś do powiedzenia światu”

- Polskie kino zaistniało dlatego, że myśmy mieli coś do powiedzenia światu i Polska ma coś do powiedzenia światu dalej. Dlatego nie ma żadnego powodu, żebyśmy się jakimś murem odgradzali od innych. A co to, my jesteśmy gorsi? - pytał reżyser, który wyraził zarazem nadzieję, że w kraju „ obudzili się ludzie, którzy lepiej rozumieją sytuację, więcej wiedzą”.

„Powrót do zdrowego rozsądku”

- Ja mogę sobie wyobrazić też jakiś powrót do normalności. Chciałbym tylko zobaczyć osoby, jakimi ta normalność miałaby być przywrócona i możliwie w niedługim czasie. Nie dlatego, że nie mam wiele czasu, ale dlatego, że chcę, żebyśmy powrócili do jakiegoś zdrowego rozsądku. Żebyśmy po prostu nie zrobili z naszego kraju jakiejś zamkniętej i przestraszonej przed całym światem i przed wszystkimi społeczności, która się wszystkiego boi. W związku z czym musi się zadowolić wszystkim - tłumaczył w rozmowie z Magdaleną Karpińską Andrzej Wajda.

W programie „Tu i teraz” zaprezentowaliśmy obszerny fragment jednego z ostatnich wywiadów udzielonych przez Andrzeja Wajdę. Rozmowę przeprowadziła nasza reporterka Magdalena Karpińska dla telewizji Arte. To część filmu dokumentalnego „Jeszcze Polska nie zginęła” realizowanego przez Clausa Richtera, korespondenta ARD w Warszawie w latach 1981-84. Film to podsumowanie 27 lat wolności i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziś znowu tłumy wychodzą na ulice w obronie demokracji.”

(„Tu i teraz”)

marsz

reżyser

KOD

demonstracja

wywiad

Andrzej Wajda

rozmowa

Redakcja 24 godziny
date_range 14 grudnia 2016 schedule 08:45