24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Życzyłbym, żebyśmy mogli wrócić do normalności”

Jeden z ostatnich udzielonych wywiadów Andrzeja Wajdy

- Ta sytuacja absolutnie nie przypomina w niczym normalnie rządzonego kraju, nie ma tak - mówił w jednym z ostatnich wywiadów Andrzej Wajda. Z reżyserem rozmawiała nasze reporterka Magdalena Karpińska.

- Życzyłbym, żebyśmy mogli wrócić do normalności. Żeby każdy szukał swojej drogi, a my wszyscy razem, żebyśmy jednak szli w stronę tych, którzy potrafili więcej zrobić, potrafili więcej się nauczyć, potrafili więcej się dowiedzieć, stworzyć większą i wspanialszą sztukę. To jest nasze miejsce, nie trzeba się bać - kontynuował Wajda.

„Polska ma coś do powiedzenia światu”

- Polskie kino zaistniało dlatego, że myśmy mieli coś do powiedzenia światu i Polska ma coś do powiedzenia światu dalej. Dlatego nie ma żadnego powodu, żebyśmy się jakimś murem odgradzali od innych. A co to, my jesteśmy gorsi? - pytał reżyser, który wyraził zarazem nadzieję, że w kraju „ obudzili się ludzie, którzy lepiej rozumieją sytuację, więcej wiedzą”.

„Powrót do zdrowego rozsądku”

- Ja mogę sobie wyobrazić też jakiś powrót do normalności. Chciałbym tylko zobaczyć osoby, jakimi ta normalność miałaby być przywrócona i możliwie w niedługim czasie. Nie dlatego, że nie mam wiele czasu, ale dlatego, że chcę, żebyśmy powrócili do jakiegoś zdrowego rozsądku. Żebyśmy po prostu nie zrobili z naszego kraju jakiejś zamkniętej i przestraszonej przed całym światem i przed wszystkimi społeczności, która się wszystkiego boi. W związku z czym musi się zadowolić wszystkim - tłumaczył w rozmowie z Magdaleną Karpińską Andrzej Wajda.

W programie „Tu i teraz” zaprezentowaliśmy obszerny fragment jednego z ostatnich wywiadów udzielonych przez Andrzeja Wajdę. Rozmowę przeprowadziła nasza reporterka Magdalena Karpińska dla telewizji Arte. To część filmu dokumentalnego „Jeszcze Polska nie zginęła” realizowanego przez Clausa Richtera, korespondenta ARD w Warszawie w latach 1981-84. Film to podsumowanie 27 lat wolności i próba odpowiedzi na pytanie, dlaczego dziś znowu tłumy wychodzą na ulice w obronie demokracji.”

(„Tu i teraz”)

marsz

reżyser

KOD

demonstracja

wywiad

Andrzej Wajda

rozmowa

Redakcja 24 godziny
date_range 14 grudnia 2016 schedule 08:45
Supertata. 515 km dla chorego dziecka
13 dni morderczego marszu

Piotr Wróbel ruszył w niezwykłą podróż z Katowic do Gdańska. Mężczyzna chciał tym sposobem nagłośnić zbiórkę pieniędzy na rehabilitację swojego syna, który choruje na autyzm. Ojciec Iana pokonał dla niego 515 km. Zabrał ze sobą jedynie niewielki plecak.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 14:23