24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zwolnij. W tym roku zginęło prawie 2,5 tys. Polaków

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Statystyki są nieubłagane. Od stycznia do października tego roku na drodze zginęło 2 477 osób. I choć z roku una rok liczba wypadków w Polsce spada, wciąż są one jednym z najczęstszych powodów śmierci.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych na drogach całego świata ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co oznacza, że co 30 sekund umiera jeden człowiek. Tylko w ubiegłym roku w Polsce doszło do 32 967 wypadków, w których 2 938 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 39 778 osób.

Wśród grzechów głównych sprawców wypadków są: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe wyprzedzanie.

Dzień pamięci

O tym wszystkim przypominamy w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako dnia pamięci.

(policja.pl, „24 godziny”)

policja

ofiary

dzień pamięci

wypadek

Redakcja 24 godziny
date_range 20 listopada 2016 schedule 18:33
Związkowiec o naszej prowokacji: „tylko kadencyjność komendanta to ukróci”
Program „Teraz ja!”

Nie milkną echa prowokacji reporterki programu „Teraz ja” Tomasza Sekielskiego. Okazało się, że funkcjonariusze policji ochoczo pomogliby urzędniczce MSWiA, której popsuł się samochód. - Wielokrotnie byliśmy postawieni w różnych sytuacjach. Policja z natury powinna być apolityczna i neutralna światopoglądowo – przyznaje Rafał Jankowski, przewodniczący NSZZ policjantów.

Redakcja 24 godziny
date_range 16 stycznia 2017 schedule 10:56