24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zwolnij. W tym roku zginęło prawie 2,5 tys. Polaków

Światowy Dzień Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych

Statystyki są nieubłagane. Od stycznia do października tego roku na drodze zginęło 2 477 osób. I choć z roku una rok liczba wypadków w Polsce spada, wciąż są one jednym z najczęstszych powodów śmierci.

Według danych Organizacji Narodów Zjednoczonych na drogach całego świata ginie rocznie ok. 1,2 mln osób, co oznacza, że co 30 sekund umiera jeden człowiek. Tylko w ubiegłym roku w Polsce doszło do 32 967 wypadków, w których 2 938 osób poniosło śmierć, a rannych zostało 39 778 osób.

Wśród grzechów głównych sprawców wypadków są: nieprzestrzeganie pierwszeństwa przejazdu, niedostosowanie prędkości do warunków ruchu i nieprawidłowe wyprzedzanie.

Dzień pamięci

O tym wszystkim przypominamy w Światowym Dniu Pamięci Ofiar Wypadków Drogowych, który zapoczątkowany został w 1993 roku przez angielską organizację Road Peace. W 2005 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaprosiło państwa członkowskie i społeczność międzynarodową do obchodzenia trzeciej niedzieli listopada jako dnia pamięci.

(policja.pl, „24 godziny”)

policja

ofiary

dzień pamięci

wypadek

Redakcja 24 godziny
date_range 20 listopada 2016 schedule 18:33
Ogromna plantacja konopi zlikwidowana w Opolu
Zatrzymano dwóch plantatorów

Dwie spektakularne akcje policji wymierzone w hodowców marihuany na Dolnym Śląsku. W hali produkcyjnej w Opolu policjanci CBŚP zabezpieczyli 1000 krzewów konopi oraz sześć kilogramów gotowej do sprzedaży marihuany. Kolejne 30 kilogramów można było uzyskać z plantacji konopi, ukrytej w kompleksie leśnym na terenie powiatu średzkiego.

Redakcja 24 godziny
date_range 28 czerwca 2017 schedule 12:56