24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

ZUS odmówił renty niepełnosprawnej

Kobieta od dziecka ma krótszą nogę

– Brakuje mi kości. Od kolana do kostki mam jedną kość tylko. Mam też skręt kości – opowiada pani Kamila. Kobieta przeszła 40 zabiegów chirurgicznych, wydłużanie kości i stabilizacji przy pomocy aparatu Ilizarowa. Dzieciństwo spędziła w szpitalach. Teraz ZUS nie przyznał jej prawa do renty socjalnej.

Każdy krok to dla niej ogromny wysiłek. Kamila Kantyka od dziecka ma krótszą nogę. Lekarz orzecznik z ZUS uznał jednak, że mimo niepełnosprawności, kobieta jest zdolna do pracy. – Nie stwierdzono, że ona jest niezdolna do jakiejkolwiek pracy, a to jest warunek konieczny do renty – wyjaśnia Karol Jagielski, rzecznik prasowy ZUS w Szczecinie.

Urzędnicy zasugerowali podjęcie pracy biurowej. Problem jednak w tym, że w Pęczerzynie, gdzie mieszka kobieta, a nawet w Szczecinie czy Koszalinie nikt nie chce jej zatrudnić.

Pani Kamili trudno związać koniec z końcem. Decyzję ZUS-u postanowiła zaskarżyć więc do sądu. Ale i tam nikt nie wykazał się empatią.

Czytak także: „TU I TERAZ” - PROBLEMY ZE ŚWIADCZENIAMI ZUS

Historii z bezdusznością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tle jest wiele. Pani Ewie z Osowca, której amputowano nogę po chorobie nowotworowej, urzędnicy odebrali rentę. Z kolei poruszającemu się się na wózku panu Robertowi kazano zwrócić 50 tys. zł zapomogi, która – zdaniem urzędników – była przyznana nienależnie. Nasuwa się więc pytanie, czy odbieranie pieniędzy niepełnosprawnym nie stało się sposobem tej instytucji na wyjście z długów.

(„24 godziny”)

renta

zdrowie

zakład ubezpieczeń społecznych

Pęczerzyn

praca

ZUS

Redakcja 24 godziny
date_range 16 marca 2017 schedule 21:24
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19