24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

ZUS odmówił renty niepełnosprawnej

Kobieta od dziecka ma krótszą nogę

– Brakuje mi kości. Od kolana do kostki mam jedną kość tylko. Mam też skręt kości – opowiada pani Kamila. Kobieta przeszła 40 zabiegów chirurgicznych, wydłużanie kości i stabilizacji przy pomocy aparatu Ilizarowa. Dzieciństwo spędziła w szpitalach. Teraz ZUS nie przyznał jej prawa do renty socjalnej.

Każdy krok to dla niej ogromny wysiłek. Kamila Kantyka od dziecka ma krótszą nogę. Lekarz orzecznik z ZUS uznał jednak, że mimo niepełnosprawności, kobieta jest zdolna do pracy. – Nie stwierdzono, że ona jest niezdolna do jakiejkolwiek pracy, a to jest warunek konieczny do renty – wyjaśnia Karol Jagielski, rzecznik prasowy ZUS w Szczecinie.

Urzędnicy zasugerowali podjęcie pracy biurowej. Problem jednak w tym, że w Pęczerzynie, gdzie mieszka kobieta, a nawet w Szczecinie czy Koszalinie nikt nie chce jej zatrudnić.

Pani Kamili trudno związać koniec z końcem. Decyzję ZUS-u postanowiła zaskarżyć więc do sądu. Ale i tam nikt nie wykazał się empatią.

Czytak także: „TU I TERAZ” - PROBLEMY ZE ŚWIADCZENIAMI ZUS

Historii z bezdusznością Zakładu Ubezpieczeń Społecznych w tle jest wiele. Pani Ewie z Osowca, której amputowano nogę po chorobie nowotworowej, urzędnicy odebrali rentę. Z kolei poruszającemu się się na wózku panu Robertowi kazano zwrócić 50 tys. zł zapomogi, która – zdaniem urzędników – była przyznana nienależnie. Nasuwa się więc pytanie, czy odbieranie pieniędzy niepełnosprawnym nie stało się sposobem tej instytucji na wyjście z długów.

(„24 godziny”)

renta

zdrowie

zakład ubezpieczeń społecznych

Pęczerzyn

praca

ZUS

Redakcja 24 godziny
date_range 16 marca 2017 schedule 21:24