24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

ZUS czeka rewolucja. Zbliża się fala nowych emerytów?

Czy Zakład jest przygotowany?

Powrót do dawnego (niższego) wieku emerytalnego nastąpi już z dniem 1 października. Jak do zmian przygotowuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych? – W sumie w tym roku ZUS musi się przygotować od strony organizacyjnej, kadrowej i finansowej na przyjęcie ponad 500 tys. wniosków – zapowiedziała w programie „Tu i teraz” prof. Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Prezes ZUS przyznała, że obniżenie wieku emerytalnego nie jest w jej ocenie rewolucją, ale zmianą jednego z kryteriów nabycia prawa do emerytury.

– Od 1 października wiek (w którym będzie można przejść na emeryturę - przyp. red.) będzie wynosił 60 lat dla kobiet i 65 dla mężczyzn – przypomniała rozmówczyni Jarosława Kulczyckiego.

Czy ZUS zostanie zablokowany przez kolejki?

– Rozpoczynamy dużą akcję informacyjną, przygotowujemy się z ogromnym wyprzedzeniem. W salach obsługi klientów będą też od czerwca doradcy emerytalni. Będziemy informować, aby skorzystać z takiej możliwości, przyjść na tę salę obsługi klientów, popatrzeć na swoją historię ubezpieczeniową, zobaczyć, jakie to świadczenie będzie – zapowiedziała prezes ZUS.

Czytaj także: Jak zatrzymać ludzi w pracy? Nowy plan Morawieckiego

– W nowym systemie emerytalnym wysokość emerytury zależy od wielkości składek podzielonych przez przeciętne dalsze trwanie życia. De facto, im wyższy jest ten licznik, a mniejszy mianownik, to emerytura jest wyższa – wyjaśniała prof. Uścińska w programie „Tu i teraz”.

Czytaj także: Szykują się rewolucje w systemie emerytalnym

Jak dodała, warto przemyśleć przesunięcie przejścia na emeryturę o kilka lat – świadczenie wzrośnie o kilkaset złotych.

Według nowego prawa, płatnicy ZUS będą mogli podlegać szerszym kontrolom – i to bez uprzedzenia. Prof. Gertruda Uścińska jednak uspokaja. – Mamy określone standardy kontrolowania. Musi być zdiagnozowane to ryzyko, czyli de facto, dlaczego zachodzi prawdopodobieństwo działania niezgodnego z prawem – wyjaśniła na antenie Nowa TV.

(„Tu i teraz”)

renta

Gertruda Uścińska

Tu i teraz

emerytura

emeryci

ZUS

Redakcja 24 godziny
date_range 14 marca 2017 schedule 08:35
„Czuję się jakbym zaczęła jakiś zupełnie nowy etap życia”
Edyta Górniak w „Tu i teraz”

– Jestem tak szczęśliwa. Dosłownie czuję się jakbym zaczęła jakiś zupełnie nowy etap życia. Takie proste rzeczy, które ludzie robią codziennie, mają dla mnie dziś olbrzymią wartość - nie do opisania tak naprawdę – przyznała Edyta Górniak w rozmowie z dziennikarzem „Super Expressu” Adrianem Nychnerewiczem. Piosenkarka od ośmiu miesięcy mieszka w Los Angeles ze swoim synem Alanem.

Redakcja 24 godziny
date_range 16 maja 2017 schedule 10:08