24h online
ZNP przyniósł marzannę dla minister edukacji źródło: SE

ZNP przyniósł marzannę dla minister edukacji

Protest pod MEN

Zgodnie ze starym słowiańskim rytuałem, to właśnie 21 marca – w dniu kalendarzowej wiosny – topimy marzannę, która jest symbolem zimy, śmierci i nieurodzaju. Przeciwnicy reformy edukacji zebrali się dzisiaj, przed budynkiem ministerstwa, żeby raz jeszcze zaapelować do minister Zalewskiej o nie „zatapianie” polskiej szkoły.

Dla przeciwników reformy edukacji w tym roku marzanna stała się także synonimem katastrofy edukacyjnej, której rodzice i nauczyciele upatrują w zaplanowanej przez rząd likwidacji gimnazjów.

Czytaj także: PREZES ZNP O REFORMIE EDUKACJI: NIE MOŻNA STRASZYĆ DZIECI SZKOŁĄ

Związek Nauczycielstwa Polskiego wylicza, że przez przez reformę oświaty pracę może stracić 37 tysięcy nauczycieli. To główny powód, dla którego 31 marca w całym kraju odbędzie się strajk. Pedagodzy chcą pokazać w ten sposób, że nie godzą się na reformę edukacji.

Tymczasem Związek Nauczycielstwa Polskiego zbiera podpisy pod referendum w sprawie reformy edukacji. By trafił on do Sejmu potrzeba ich pół miliona. Związek chce zapytać Polaków: „Czy jest Pani/Pan przeciw reformie edukacji, którą rząd wprowadza od 1 września 2017 roku?”. Na początku tego roku prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę o zmianach w systemie szkolnictwa, zgodnie z którą znikną gimnazja, a powróci 8-letnia szkoła podstawowa. Pojawią się również 4-letnie licea oraz 5-letnie technika. Zamiast zawodówek powstaną dwustopniowe szkoły branżowe.

(„24 godziny”)

MEN

marzanna

reforma edukacji

ZNP

związek nauczycielstwa polskiego

Redakcja 24 godziny
date_range 21 marca 2017 schedule 13:58