24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zmarła Magdalena Abakanowicz

Artystka miała 86 lat

Nie żyje wybitna artystka i rzeźbiarka Magdalena Abakanowicz. Jej prace można podziwiać na całym świecie. O odejściu artystki poinformował rektor warszawskiej ASP prof. Adam Myjak.

Magdalena Abakanowicz była cenioną na całym świecie rzeźbiarką. Specjalizowała się w dużych figuralnych kompozycjach przestrzennych. W ich tworzeniu korzystała z tkanin, kamienia, drewna, a także brązu. Jej prace można oglądać m. in. w Jerozolimie, Yorkshire, Chicago, Zurychu czy Pusan.

Artystka miała na swoim koncie ponad 100 wystaw poza granicami Polski.

Abakanowicz przyszła na świat w 1930 r. w Falentach niedaleko Raszyna. Jej ociec pochodził ze spolszczonej rodziny Tatarów. Drzewo genealogiczne artystki wywodziło się w prostej linii od słynnego mongolskiego wojownika Abak-chana, który był prawnukiem Czyngis-chana.

Abakanowicz wypracowała nowatorską technikę tworzenia. Jej monumentalne prace nawiązywały do tożsamości człowieka. Nazywa się je od nazwiska autorki „abakanami”.

(SE.pl)

nie żyje

magdalena abakanowicz

kultura

rzeźba

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 23:18
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48