24h online
Zmarł Stanisław Wielanek,  lider Kapeli Czerniakowskiej źródło: TOMASZ RADZIK/SE/EAST NEWS

Zmarł Stanisław Wielanek, lider Kapeli Czerniakowskiej

Wokalista miał 67 lat

Muzyk, popularyzator folkloru miejskiego i lider Kapeli Czerniakowskiej Stasiek Wielanek zmarł w wieku 67 lat. O śmierci wokalisty w wigilijny poranek poinformował jego menadżer.

Stasiek Wielanek zadebiutował w 1970 r. w Kapeli Czerniakowskiej, którą założył i kierował przez kolejnych trzynaście lat. „To dzięki niemu piosenka warszawska zdobyła sobie miejsce na najlepszych estradach” – czytamy na stronie internetowej muzyka. Dalej muzyczna misja kontynuowana była przez Kapelę Warszawską, założoną przez Wielanka w 1985 r.

Artysta nagrał łącznie 34 płyty z czego sześć pokryło się złotem. Wielanek oprócz grania zajmował się także krzewieniem folkloru miejskiego. Był posiadaczem jeden z najbogatszych zbiorów nutowych i ikonograficznych związanych z nim związanych.

Wielanek urodził się w 1949 r. w Warszawie. Ukończył technikum mechaniczne, ale od dzieciństwa ciągnęło go do muzyki: uczył się gry na akordeonie i na fortepianie. Jest absolwentem Studium Muzycznego im. Henryka Wieniawskiego.

W 2014 r. zdobył mandat warszawskiego radnego z ramienia PiS w okręgu wyborczym Mokotów.

20 grudnia został odznaczony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Piotra Glińskiego Brązowym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

(pap.pl)

śmierć

kapela warszawska

wielanek

stasiek wielanek

Warszawa

muzyk

kultura

kapela czerniakowska

Redakcja 24 godziny
date_range 24 grudnia 2016 schedule 11:39