24h online
Zmarł aktor Jerzy Cnota źródło: Fototeka Filmoteki Narodowej

Zmarł aktor Jerzy Cnota

Legendarny zbój z serialu „Janosik”

Ogromną popularność przyniosły mu role drugoplanowe i epizody. Zwłaszcza kreacja zbójnika Gąsiora z „Janosika”. W wieku 74 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor Jerzy Cnota.

Cnota przygodę z aktorstwem rozpoczął jeszcze na studiach, kiedy występował w Piwnicy pod Baranami.

W swojej karierze nie wykreował wielu ról pierwszoplanowych, ale wybitne epizody pozwoliły mu na stałe zagościć w świadomości polskich widzów.

Legendarny zbójnik

Ogromną popularność przyniosła mu rola zbójnika Gąsiora w „Janosiku” w reż. Jerzego Passendorfera z 1973 roku.

Aktor wystąpił też w „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie” Kazimierza Kutza, „Podróży za jeden uśmiech”, „Grzesznym żywocie Franciszka Buły”, „Misiu” czy „Ogniem i mieczem”.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Zmarł w Chorzowie po długiej i ciężkiej chorobie.

(„24 godziny”)

polska

śmierć

aktor

kultura

Redakcja 24 godziny
date_range 11 listopada 2016 schedule 17:05
To już 40 lat bez Elvisa Presleya
Teorie spiskowe nie tracą na popularności...

Podobno sfingował własną śmierć. Podobno żyje na wyspie z innymi sławami, które tak jak on, upozorowały swoje odejście. Podobno też porwali go kosmici. Elvis Presley nie żyje od 40 lat – rocznica minęła w wtorek. Ale zdaniem wielu, wcale nie umarł. Jego legenda na pewno żyje i ma się świetnie. Trudno zliczyć wszystkie teorie, jakie pojawiły się przez cztery ostatnie dekady. Niektórzy sami nawet przyznawali się do tego, że są Elvisem.

Redakcja 24 godziny
date_range 16 sierpnia 2017 schedule 15:33