24h online
Zmarł aktor Jerzy Cnota źródło: Fototeka Filmoteki Narodowej

Zmarł aktor Jerzy Cnota

Legendarny zbój z serialu „Janosik”

Ogromną popularność przyniosły mu role drugoplanowe i epizody. Zwłaszcza kreacja zbójnika Gąsiora z „Janosika”. W wieku 74 lat po długiej i ciężkiej chorobie zmarł aktor Jerzy Cnota.

Cnota przygodę z aktorstwem rozpoczął jeszcze na studiach, kiedy występował w Piwnicy pod Baranami.

W swojej karierze nie wykreował wielu ról pierwszoplanowych, ale wybitne epizody pozwoliły mu na stałe zagościć w świadomości polskich widzów.

Legendarny zbójnik

Ogromną popularność przyniosła mu rola zbójnika Gąsiora w „Janosiku” w reż. Jerzego Passendorfera z 1973 roku.

Aktor wystąpił też w „Soli ziemi czarnej” i „Perle w koronie” Kazimierza Kutza, „Podróży za jeden uśmiech”, „Grzesznym żywocie Franciszka Buły”, „Misiu” czy „Ogniem i mieczem”.

Jerzy Cnota urodził się 17 października 1942 roku w Jastrzębiu-Zdroju. Zmarł w Chorzowie po długiej i ciężkiej chorobie.

(„24 godziny”)

polska

śmierć

aktor

kultura

Redakcja 24 godziny
date_range 11 listopada 2016 schedule 17:05
Cichopek: Przebywanie w towarzystwie Witolda Pyrkosza było wielką przyjemnością
W „Tu i teraz” m. in. o współpracy ze zmarłym aktorem

– Dla mnie to był wyjątkowy człowiek. Trafiłam pod jego skrzydła, kiedy miałam 17 lat. Najbardziej zapamiętam jego serdeczność wobec mojej osoby - młodej dziewczyny, która nie była po szkole aktorskiej, która miała zerowe doświadczenie. Nigdy, naprawdę nigdy nie odczułam, że jestem gorsza, że nie jestem warta bycia w tym serialu – mówiła o zmarłym Witoldzie Pyrkoszu aktorka Katarzyna Cichopek. – Przebywanie w jego towarzystwie było wielką przyjemnością – dodała. Aktorka opowiedziała także o wyjątkowym programie, który już od 6 maja poprowadzi na antenie Nowa TV – „Nowa ja!”.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 kwietnia 2017 schedule 09:06