24h online
Złodzieje aut idą z duchem czasu źródło: MAREK ZIELINSKI / SE / EAST NEWS

Złodzieje aut idą z duchem czasu

Elektroniczne kluczyki nie mają z nimi szans

Złodzieje samochodów mają nowe sposoby i wsiadają do naszych aut jak do swoich. Okazuje się, że robią to bezdotykowo. Za 400 złotych można bowiem wyprodukować urządzenie do rozszyfrowania sygnału z elektronicznego kluczyka.

Samochodów w Polsce kradnie się mniej niż kiedyś. Jeszcze w 2005 roku skradziono 50 tysięcy aut. W ubiegłym roku liczba ta była trzy razy mniejsza.

Trzydzieści sekund – zaledwie tyle czasu potrzebują złodzieje, by ukraść nowoczesne i zdawałoby się doskonale zabezpieczone auto.

Czytaj także: Złodzieje dla tej stacji benzynowej nie mają litości

Eksperci z niemieckiego automobilklubu udowodnili, że można otworzyć auto i odpalić silnik, nie mając do niego kluczyków i nie wyłamując zamków.

Bezkluczykowy system uruchamiania samochodów działa w ten sposób, że komputer pokładowy wykrywa kluczyk i na przykład po dotknięciu klamki odblokowuje drzwi i immobilizer. Wystarczy wcisnąć guzik i można jechać. Kluczyk cały czas mamy w kieszeni.

W założeniu producentów zasięg między kluczykiem, a autem jest ograniczony, ale złodzieje szybko rozwiązali problem.

Wystarczy czterysta złotych i podstawowa wiedza w zakresie elektroniki, by samodzielnie zbudować w domu urządzenie, któremu nie oprze się żadne auto. Takie magiczne pudełko po prostu przedłuża sygnał z kluczyka.

Czytaj także: Auto bez kierowcy śmiertelnie potrąciło pieszą

Eksperci przetestowali własnoręcznie zrobione urządzenie na stu modelach samochodów. Większość z nich udało się bez trudu uruchomić i odjechać.

Metody jakich chwytają się rabusie ewoluują wraz z postępem motoryzacji. Dziś nie wyłamuje się zamków i nie używa sztuczek ze sznurkiem i pętelką. Złodzieje samochodów są po prostu hakerami. Bez trudu przechwytują sygnał z kluczyków, rozkodowują alarmy samochodowe, lub zdalnie odcinają dopływ paliwa.

(„24 godziny”)

kradzież

kierowcy

samochody

złodzieje

auta

Redakcja 24 godziny
date_range 27 marca 2017 schedule 16:37