24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ziobro złożył wniosek do TK. Zaskarżył wybór trzech sędziów

Chodzi o wybór z 2010 roku

Do Trybunału Konstytucyjnego wpłynął wniosek Prokuratora Generalnego. Zbigniew Ziobro zaskarżył w nim uchwałę z 2010 roku o wyborze na sędziów TK Stanisława Rymara, Piotra Tuleję i Marka Zubika.

Zdaniem Ziobry składy orzekające z udziałem tych sędziów można uznać za niezgodne z prawe. Co więcej, orzeczenia wspomnianych składów mogą być uznane za wadliwe. Jak czytamy na pap.pl we wniosku Prokurator Generalny wskazał, że wybór trzech sędziów powinien być zawarty w trzech oddzielnych uchwałach Sejmu, a nie w jednej zbiorczej.

- Niekonstytucyjność dotyczy zarówno trybu wydania kwestionowanej uchwały, jak i jej treści, z której nie można w żaden sposób wywieść tego, że wybór sędziów TK został dokonany indywidualnie. To powoduje, że akt ten jest wadliwy, a - w ocenie wnioskodawcy - osoby Stanisława Rymara, Piotra Tulei i Marka Zubika nie mogą być uznane za sędziów TK – czytamy w jednym z argumentów zawartych we wniosku.

(pap.pl, „24 godziny”)

wniosek

sędziowie

Trybunał Konstytucyjny

prokurator generalny

zbigniew ziobro

polityka

Redakcja 24 godziny
date_range 13 stycznia 2017 schedule 20:28
„Klątwa” – szokujący artyzm czy tani performance?
Dyskusja polityków w „Prostym pytaniu”

– Dzisiejsza sztuka próbuje trafić do publiczności z ważnymi kwestiami przy użyciu nie tyle wysublimowanych środków artystycznych, ale szokując czy obrażając wręcz – mówił w programie „Proste pytanie” w Nowa TV poseł PO Jan Grabiec, odnosząc się do niedawnej premiery spektaklu „Klątwa”. – Ja nie jestem przeciwnikiem tego, żeby w polskich instytucjach kultury były rzeczy dyskutujące, nawet krytycznie, o Kościele, o polskości, o religii. Problem jednak jest w tym, że są tej dyskusji pewne granice wyznaczane przez prawo – odpowiadał Krzysztof Bosak (Młodzież Wszechpolska).

Redakcja 24 godziny
date_range 26 lutego 2017 schedule 09:50