24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Ziobro przejmie władzę nad sądami?

PiS złożył w Sejmie projekt noweli

Nadchodzi kolejna rewolucja w sądownictwie. Po połączeniu stanowisk Prokuratora Generalnego i Ministra Sprawiedliwości oraz zmiany kształtu prokuratury Zbigniew Ziobro planuje dalsze zmiany – tym razem dotyczące sędziów. W środę projekt nowelizacji Prawa o ustroju sądów powszechnych, przygotowany przez PiS, został złożony w Sejmie.

Od 1 lipca, według planów resortu sprawiedliwości, sędziowie, będą bezpośrednio podlegli ministerstwu. Szef resortu będzie mógł ich powoływać, odwoływać oraz wpływać na składy sędziowskie. Krajowa Rada Sądownictwa bije na alarm, podkreślając, że to niekonstytucyjne przepisy, które naruszają trójpodział władzy i niezawisłość sądów.

Bez zasięgania opinii

W myśl nowych przepisów, minister sprawiedliwości będzie mógł wpływać na kadrę zarządzającą i sędziów we wszystkich sądach w Polsce bez konieczności zasięgania opinii. Ponadto wszyscy sędziowie będą musieli ujawnić swoje oświadczenia majątkowe. Politycy Prawa i Sprawiedliwości odrzucają zarzuty sędziów o zamachu na niezależność i podkreślają, że zmiany w sądownictwie są potrzebne od dłuższego czasu.

Czytaj także: Przegląd resortów: reforma sądownictwa i surowsze kary

Projekt znalazł się już w Sejmie. Złożyli go posłowie PiS, choć powstał on w Ministerstwie Sprawiedliwości. Powód? „Ścieżka” poselska jest znacznie szybsza i nie wymaga konsultacji. Jeśli Sejm i Senat przegłosują ustawę, a matematyka jest po stronie ministra Ziobry, za 2,5 miesiąca, sądy i sędziowie znajdą się w zupełnie nowej rzeczywistości.

(„24 godziny”)

pis

sejm

ministerstwo sprawiedliwości

sąd

prokurator generalny

zbigniew ziobro

prawo i sprawiedliwość

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 20:30

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53