24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zbliża się burza magnetyczna

Co z urządzeniami elektronicznymi?

Naukowcy ostrzegają – dziś czeka nas burza magnetyczna. Słońce ma być znacznie bardziej aktywne, a to oznacza silniejszy wiatr słoneczny, który może zaburzyć pracę urządzeń elektronicznych. Czy jest się czego obawiać?

Co jakiś czas aktywność Słońca jest większa niż zwykle. Dla astronomów oznacza to możliwość zrobienia przepięknych zdjęć, ale zachwycające zjawisko może być też niebezpieczne.

Wyrzuty masy ze Słońca powodują gwałtowne zmiany wiatru słonecznego który osiąga prędkość niemal 800 kilometrów na sekundę, a ten po dotarciu do Ziemi wywołuje zmiany w jonosferze i burze magnetyczne.

Elektronika w niebezpieczeństwie

Silna burza słoneczna może oznaczać poważne zagrożenie dla naszych elektronicznych urządzeń. W połowie XIX wieku wywołane słonecznym wybuchem zaburzenia ziemskiego magnetyzmu spowodowały awarie sieci telegraficznej w Europie i w Stanach. Dzisiejsza burza ma być jednak znacznie słabsza.

Zorza i kłopoty ze snem

Będzie jednak szansa na podziwianie zorzy polarnej, zwłaszcza na północy kraju. Czynnik KP, który odpowiada m.in. za występowanie zorzy na niebie, osiągnie poziom 6.

Burza elektromagnetyczna może też wpływać na nasze zdrowie. Według lekarzy nawet zdrowi ludzie mogą odczuwać zakłócenia snu i rozdrażnienie.

(„24 godziny”)

słońce

Burza słoneczna

burza magnetyczna

Redakcja 24 godziny
date_range 21 listopada 2016 schedule 08:43