24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zamieszanie z lekarzem dla nieubezpieczonych

Kto zapłaci za ich wizyty?

Jakiś czas temu Ministerstwo Zdrowia zapowiedziało, że od Nowego Roku osoby nieubezpieczone będą mogły skorzystać z wizyty u lekarza rodzinnego. Tymczasem w przychodniach o nowych przepisach nikt nie słyszał. Powstało zamieszanie.

Nowe przepisy mają wejść w życie 12 stycznia. Obecnie jest tak, że pacjent, który nie występował w rejestrze eWUŚ był zazwyczaj nieubezpieczony. Jednak mógł to obejść wypełniając deklaracje, że jest ubezpieczony. Następnie Narodowy Fundusz Zdrowia sprawdzał, czy tak jest faktycznie. Jeśli nie to naliczał opłatę za wizytę. Od 12 stycznia NFZ tego sprawdzać już nie będzie.

To oznacza, że chcą dostać się na wizytę u lekarza rodzinnego wystarczy skłamać w deklaracji, z tą jednak różnicą, że NFZ tego nie zweryfikuje i nie naliczy żadnej opłaty.

W przychodniach nikt nie wie, na jakiej zasadzie nieubezpieczeni pacjenci mają być przyjmowani. Lekarze zastanawiają się też, kto zapłaci za wizyty takich pacjentów.

(24 godziny)

lekarz

zdrowie

pacjent

ministerstwo zdrowia

nfz

Redakcja 24 godziny
date_range 3 stycznia 2017 schedule 21:20
Wstajesz późno? Jesteś bardziej kreatywny i zdrowszy
Dobra informacja dla wszystkich śpiochów

Śpisz dłużej? To wcale nie oznacza, że jesteś leniem. Wręcz przeciwnie – taka cecha ma świadczyć o tym, że możesz stać się bardziej kreatywny i po prostu zdrowszy. Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Snu publikuje badania, z których wynika, że wczesna pobudka może wpływać na słabe wyniki w nauce, być przyczyną wypadków drogowych czy depresji.

Redakcja 24 godziny
date_range 21 kwietnia 2017 schedule 18:46