24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Zamach w Berlinie. W ciężarówce znaleziono ciało Polaka

12 osób nie żyje

Niemiecka policji potwierdziła, że w Berlinie doszło do zamachu terrorystycznego. W szoferce ciężarówki, która wjechała w tłum na jarmarku, znaleziono ciało Polaka. Wcześniej zamachowiec miał uprowadzić go wraz z ciężarówką. Najnowszy bilans zamachu to 12 ofiar śmiertelnych i ponad 50 osób rannych.

W poniedziałek wieczorem TIR wjechał w tłum zebrany na świątecznym jarmarku na Breitscheidplatz, niedaleko dworca ZOO. Pierwsze zdjęcia z miejsca zamachu zelektryzowały, ponieważ widoczna była ciężarówka na polskich numerach rejestracyjnych.

Kierowca zbiegł z miejsca zdarzenia. Bardzo szybko udało się zatrzymać podejrzanego. Niemieckie radio RBB podało, że to Pakistańczyk. Do Niemiec przybył w grudniu ubiegłego roku. Wcześniej był notowany z tytułu drobnych przestępstw. Policja przesłuchiwała meżczyznę przez całą noc. Jednak do tej chwili 23-letni chłopak nie przyznał się do winy. We wtorek po godzinie 13 dziennik „Die Welt” podał, że zatrzymany Pakistańczyk rzeczywiście może nie być zamachowcem, a ten prawdziwy wciaż jest na wolności i ma broń.

Niemieckie służby na razie potwierdziły tylko, że mamy do czynienia z zamachem. Z kolei dziennik „Washington Times” podał, że do zamachu przyznało się Państwo Islamskie.

Potwierdzono również tożsamość osoby, której ciało znaleziono w szoferce ciężarówki. To Polak, kierowca ciężarówki. Według wstępnych ustaleń, na kilka godzin przed zamachem, napastnik miał uprowadzić tira wraz z kierowcą, a następnie miał go zamordować. Właściciel firmy transportowej, do której należy ciężarówka potwierdza, że od godziny 16 w poniedziałek nie można było dodzwonić się do polskiego kierowcy. We wtorek przed południem Minister Spraw Wewnętrznych Brandenburgii Karl-Heinz Schröter potwierdził informację, że polski kierowca został zastrzelony.

(RBB, Die Welt, wprost.pl, se.pl)

24 godziny

serwis informacyjny

berlin

TIR

niemcy

jarmark

zamach

Redakcja 24 godziny
date_range 20 grudnia 2016 schedule 21:10