24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Brakuje pieniędzy na 500 plus

Potrzeba pół miliarda złotych

Według wyliczeń urzędników z różnych województw już teraz brakuje prawie pół miliarda złotych na wypłatę świadczenia w ramach programu „500+”. Jaka jest przyszłość programu i czy faktycznie zabraknie pieniędzy?

Najwięcej pieniędzy – 216 mln złotych brakuje na Mazowszu. W województwie małopolskim brakuje 73 mln, w pomorskim 48 mln, a w lubelskim 45 mln złotych. W specjalnym komunikacie Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej przyznaje, że w poszczególnych województwach mogą wystąpić niedobory w porównaniu do szacowanych wydatków. - Ich skala jest jednak niewielka. Wynika to z oczywistych względów. Przy takiej skali uruchamianego programu, z obowiązującym kryterium dochodowym przy pierwszym dziecku, trudno było ściśle oszacować, jaka liczba dzieci będzie korzystać z programu w poszczególnych województwach – czytamy w komunikacie.

Resort rodziny wystąpił do Ministra Finansów o uruchomienie dodatkowych pieniedzy. Niebawem pieniądze mają zasilić konta województw.

(„24 godziny”, MPIPS)

finanse

polityka

500 plus

Redakcja 24 godziny
date_range 10 listopada 2016 schedule 17:40
Komornik zajął środki z 500 Plus? „Cały obowiązek spoczywa na banku”
Dyskusja w programie „Super temat”

– Komornik zajął wszystkie środki, oprócz tych, które są wolne od zajęcia (…) a tym, który ma decydować, które są wolne od zajęcia jest bank, który prowadzi rachunek osoby – mówił w programie „Super temat” Andrzej Kulągowski. Rzecznik Izby Komorniczej w Warszawie komentował sprawę zajęcia środków z 500 plus na rachunku matki czworga dzieci. – To jest przerzucanie się odpowiedzialnością – ripostował Michał Otręba ze Stowarzyszenia Niepokonani 2012.

Redakcja 24 godziny
date_range 23 marca 2017 schedule 09:45