24h online
Z jeziora Lednickiego wydobyto łódź źródło: MHP/Wojciech Paduch

Z jeziora Lednickiego wydobyto łódź

Cenne znalezisko trafi do muzeum

Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Historii Polski. Z dna jeziora Lednickiego wyłowiono drewnianą łódź pochodzącą z X wieku.

Jak informuje MHP to tak zwana dłubanka mająca 10 metrów długości. Łódź wykonana została z pnia drewna lipowego. Archeolodzy, którzy brali udział w jej wydobyciu z dna jeziora stwierdzili, że dłubanki był bardzo popularne wśród Słowian. - Wykorzystywane były powszechnie już od VI wieku i umożliwiały pokonywanie odległości nawet setek kilometrów – czytamy w komunikacie MHP. Nie wykluczone, że akurat ta konkretna łódź była wykorzystywana przez wojowników.

Cenne znalezisko trafi do pracowni konserwatora zabytków. W przyszłości ma być eksponowana na wystawie stałej Muzeum Historii Polski planowanego w warszawskiej Cytadeli.

(MHP)

historia

zabytki

polska

muzeum

Redakcja 24 godziny
date_range 16 listopada 2016 schedule 12:53
IPN: Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB
Są znane opinie biegłych

Instytut Pamięci Narodowej rozwiał wszystkie wątpliwości i stwierdził, że były prezydent Lech Wałęsa był tajnym współpracownikiem SB. Taki wniosek wysuwa się z opinii biegłych, którzy potwierdzili, że podpisy na dokumentach z teczki personalnej TW Bolka zostały złożone na pewno przez Lecha Wałęsę.

Redakcja 24 godziny
date_range 31 stycznia 2017 schedule 13:09