24h online
Z jeziora Lednickiego wydobyto łódź źródło: MHP/Wojciech Paduch

Z jeziora Lednickiego wydobyto łódź

Cenne znalezisko trafi do muzeum

Cenne znalezisko trafiło do Muzeum Historii Polski. Z dna jeziora Lednickiego wyłowiono drewnianą łódź pochodzącą z X wieku.

Jak informuje MHP to tak zwana dłubanka mająca 10 metrów długości. Łódź wykonana została z pnia drewna lipowego. Archeolodzy, którzy brali udział w jej wydobyciu z dna jeziora stwierdzili, że dłubanki był bardzo popularne wśród Słowian. - Wykorzystywane były powszechnie już od VI wieku i umożliwiały pokonywanie odległości nawet setek kilometrów – czytamy w komunikacie MHP. Nie wykluczone, że akurat ta konkretna łódź była wykorzystywana przez wojowników.

Cenne znalezisko trafi do pracowni konserwatora zabytków. W przyszłości ma być eksponowana na wystawie stałej Muzeum Historii Polski planowanego w warszawskiej Cytadeli.

(MHP)

historia

zabytki

polska

muzeum

Redakcja 24 godziny
date_range 16 listopada 2016 schedule 12:53
De Niro przyjedzie do Wrocławia poznać… przodka?
Adam Feder na tropie klonów gwiazd

Eddie Murphy, Brad Pitt, John Travolta, Bruce Willis czy Robert De Niro – okazuje się, że znani celebryci mieli swoich klonów w przeszłości... jak to możliwe? Sprawę zbadał reporter „24 godzin” Adam Feder, którego ciekawość wzbudziło nietypowe zaproszenie dla wyjątkowego gościa. Czy znany aktor przyjedzie do Wrocławia?

Redakcja 24 godziny
date_range 13 kwietnia 2017 schedule 15:39