24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Wystrzałowa noc – służby apelują o rozwagę

Uwaga na petardy i race

Fajerwerków na niebie dzisiejszej nocy z pewnością nie zabraknie. Pamiętajmy jednak, by materiały pirotechniczne, których zamierzamy użyć w sylwestra pochodziły z legalnych źródeł – przypominają policjanci.

Funkcjonariusze Straży Granicznej i Służby Celnej już od kilku dni kontrolują miejsca sprzedaży fajerwerków i petard.

Sprawdzają między innymi, czy mają one dołączoną instrukcję obsługi w języku polskim. Te z legalnych źródeł powinny być też zaopatrzone w informację na temat warunków, w jakich można przechowywać materiały pirotechniczne.

Podczas zakupów warto zwrócić na to uwagę i zamiast podejrzanych straganów, wybrać sklepy z wydzielonym stoiskiem, przy którym dyżuruje specjalnie przeszkolony pracownik.

Z dala od dzieci i zwierząt

Po race czy petardy nie wysyłajmy też dzieci. W Polsce obowiązuje zakaz sprzedaży fajerwerków osobom poniżej 18. roku życia. Jego naruszenie jest zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności lub pozbawienia wolności do dwóch lat.

Pamiętajmy też, że podczas odpalania fajerwerków trzeba postępować zgonie z instrukcją i zwrócić szczególna uwagę, czy w pobliżu nie ma dzieci i zwierząt. Później można już tylko podziwiać.

(se.pl)

petarda

policja

bezpieczeństwo

Nowy Rok

sylwester

Redakcja 24 godziny
date_range 31 grudnia 2016 schedule 20:26