24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Po szczycie UE. „Wyprowadzacie Polskę z Unii, przegraliście 1 do 27”

Nie milkną echa głosowania na szefa Rady Europejskiej

Wystarczyło 20 minut unijnego szczytu, by cała misternie budowana ofensywa naszego rządu i wszystkie śmiałe dyplomatyczne zabiegi okazały się niewypałem. 27 unijnych państw poparło na kolejną kadencję szefa RE Donalda Tuska. Przeciw była tylko Polska.

– Nie ma zgody na to, by przewodniczącym Rady Europejskiej, kimkolwiek by był, została osoba bez zgody państwa, z którego dana kandydatura pochodzi – mówiła premier Beata Szydło. Na ten brak zgody, zgody nie wyrazili jednak nawet nasi partnerzy z Grupy Wyszehradzkiej. Tej, z którą – według rządu – mamy budować nowy europejski ład.

Wczorajsze głosowanie pokazało, jak Polska jest osamotniona w Europie. Za tym, by Tusk zachował pracę, zagłosował także największy sojusznik rządu PiS – premier Węgier Victor Orban. – Poświęciłem mnóstwo energii, by znaleźć kompromis, jednak nie odnieśliśmy sukcesu – powiedział.

Czytaj także: TUSK ZOSTAJE NA DRUGĄ KADENCJĘ W RADZIE EUROPEJSKIEJ!

O tym, że PiS poniósł dotkliwą porażkę piszą nawet prawicowi publicyści, lider Prawa i Sprawiedliwości widzi to jednak inaczej: – Mamy panią premier, która naprawdę dzielnie broniła polskich interesów – mówił w Sejmie.

Ta obrona w kontekście wczorajszych zdarzeń może być jednak trudna. Tuż po wyborze Tuska na drugą kadencje Polska premier stwierdziła, że nie podpisze wniosków po szczycie. Według nieoficjalnych relacji, premier Belgii miał nazwać to dziecinnym podejściem, a prezydent Francji stwierdzić: „Wy macie zasady, my mamy fundusze strukturalne.” Co ważne, gest pani premier nic nie mógł zmienić.

Emocje z Brukseli błyskawicznie przeniosły się do Sejmu

Oburzenia zachowaniem gabinetu Szydło nie krył przewodniczący Nowoczesnej. –Wyprowadzacie Polskę z Unii, przegraliście 1 do 27. Jesteśmy w tym momencie bez sojuszy – grzmiał Ryszard Petru.

Czytaj także: ŚWIATOWE MEDIA O PORAŻCE POLSKIEGO RZĄDU

A jak po takim podgrzaniu atmosfery Polska będzie budowała swoje relacje z 27 państwami Unii? Spraw do omówienia nie zabraknie. Pod koniec marca, na rocznicowym szczycie wspólnoty w Rzymie zapadną decyzje o podziale pieniędzy, kryzysie migracyjnym, wreszcie o tym czy powstanie Europa dwóch prędkości.

– Pójście tą drogą będzie skutkowało izolacją Polski. Dziś wym,ogiem patriotyzmu jest poszukiwanie sojuszników – ocenił eurodeputowany i były członek PiS Kazimeirz Ujazdowski.

(„24 godziny”)

pis

jarosław kaczyński

Donald Tusk

rada europejska

szef rady europejskiej

beata szydło

Redakcja 24 godziny
date_range 10 marca 2017 schedule 21:31