24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Wstajesz późno? Jesteś bardziej kreatywny i zdrowszy

Dobra informacja dla wszystkich śpiochów

Śpisz dłużej? To wcale nie oznacza, że jesteś leniem. Wręcz przeciwnie – taka cecha ma świadczyć o tym, że możesz stać się bardziej kreatywny i po prostu zdrowszy. Amerykańskie Stowarzyszenie Medycyny Snu publikuje badania, z których wynika, że wczesna pobudka może wpływać na słabe wyniki w nauce, być przyczyną wypadków drogowych czy depresji.

Jak udowadniają naukowcy z amerykańskiego stowarzyszenia medycyny snu, wczesne wstawanie powoduje znaczne niewyspanie. Efekt? Częstsze wypadki samochodowe, otyłość, depresja, a wśród uczniów słabsze wyniki w nauce.

To właśnie najmłodszych problem dotyczy najbardziej. Rozwiązaniem mogłoby być rozpoczynanie zajęć później, ale na to nie ma co liczyć. Od Chicago po Wodzisław lekcje zaczynają się wcześnie rano. W Stanach Zjednoczonych ponad 3/4 szkół rozpoczyna pracę przed godz. 8.30.

Czytaj także: Polacy coraz bardziej otyli, zwłaszcza dzieci

Tymczasem według badań, przesunięcie pierwszego dzwonka o godzinę zmniejszyłoby liczbę wypadków o ponad 16 proc.

(„24 godziny”)

badanie

zdrowie

nauka

sen

pobudka

Redakcja 24 godziny
date_range 22 kwietnia 2017 schedule 09:00
W Polsce zabraknie pielęgniarek
Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19