24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Wspólny lider może uratować opozycję? [SONDAŻ]

Kto mógłby zdobyć zaufanie wyborców?

Opozycja pokazała ostatnio, że w obliczu protestów społecznych potrafi się zjednoczyć. Pytanie, czy powinna wybrać wspólnego lidera? Jeśli tak, kto mógłby sprostać wyzwaniu i poprowadzić partie opozycyjne do zwycięstwa? Sprawdziliśmy to w sondażu.

W sondażu Pollster dla Nowej TV i „Superexpressu” zapytaliśmy Polaków czy opozycja potrzebuje wspólnego lidera. Okazuje się, że aż 57 proc. badanych widzi taką potrzebę. 20 proc. jest zdania, że partie opozycyjne nie potrzebują wspólnego przywódcy. 23 proc. respondentów nie ma zdania w tym temacie.

Sprawdziliśmy również, kto mógłby zająć pozycję lidera. Wyniki zaskakują. Trzeba w tym miejscu podkreślić, że wzięliśmy pod uwagę jedynie odpowiedzi osób, które widziały potrzebę wyznaczenia wspólnego lidera opozycji.

Czytaj także: Czy demokracja w naszym kraju jest zagrożona? [SONDAŻ]

Najwięcej – bo aż 41 proc. badanych – odpowiedziało, że nikt z obecnych polityków opozycji nie nadaje się do pełnienia tej funkcji. Paweł Kukiz został wskazany przez 13 proc. respondentów. Władysław Frasyniuk zdobył 10 proc. głosów. Tuż za nim uplasował się Robert Biedroń z wynikiem 9 proc. Kamila Gasiuk-Pichowicz cieszy się 7-procentowym wynikiem. Grzegorz Schetyna i Barbara Nowacka otrzymali 5 proc. poparcia, zaś Borys Budka i Władysław Kosiniak-Kamysz po 4. proc. Ostatnie miejsce należy do Ryszarda Petru, którego wskazało 2 proc. badanych.

(„24 godziny”)

nowoczesna

pis

Platforma Obywatelska

polityka

opozycja

sondaż

rząd

Redakcja 24 godziny
date_range 4 sierpnia 2017 schedule 20:11
Wojciech Wencel wkracza do szkół, zdetronizował m. in. Witkacego!
Ulubiony poeta prawicy pod lipą Adama Federa

Rewolucja w szkolnictwie stała się faktem. Niektórzy uczniowie odetchną z ulgą – z listy obowiązkowych lektur szkolnych znikną m. in. Bruno Schulz, Józef Conrad czy Witkacy. Zastąpią ich jednak inni twórcy, a wśród nich... Wojciech Wencel, którego twórczość budzi sporo kontrowersji. Podoba się jednak partii rządzącej, a prezydent wręczył mu nawet nagrodę „Zasłużony dla Polszczyzny”. Los licealistów nie pozostaje obojętny Adamowi Federowi, który postanowił przyjrzeć się sprawie.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 13:53