24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Wojska NATO w Polsce. Rosja nie jest zadowolona

„Niezawisimaja Gazieta” ostrzega swoich czytelników

Pierwsze amerykańskie czołgi są już w Polsce, NATO akcentuje defensywny wymiar operacji, ale Rosja zdaje się widzieć to inaczej. „Niezawisimaja Gazieta” cytuje ekspertów wojskowych, a ci wyraźnie wskazują, że działania mają charakter ofensywny i będą miały wpływ na bezpieczeństwo Rosji.

W poniedziałek 9 stycznia na poligonie w Świętoszowie koło Żagania pojawiły się pierwsze czołgi 3. Pancernego Brygadowego Zespołu Bojowego z 4. Dywizji Piechoty USA – czytamy na stronie tygodnika „Wprost”. Wszystko w ramach akcji Atlantic Resolve, która zakłada przetransportowanie do Polski amerykańskich wojsk, m.in. 87 czołgów, 18 haubic samobieżnych Paladin, 419 pojazdów HMMWV, a także 144 wozów bojowych Bradley.

W Polsce będzie też stacjonować ok. 3,5 tys. amerykańskich żołnierzy. Ustalenia, które są obecnie wprowadzane w życie, zapadły na ubiegłorocznym szczycie NATO w Warszawie.

Artykuł, który może zaniepokoić Rosjan

„Niezawisimaja Gazieta” publikuje na swojej stronie internetowej artykuł, którego autor podkreśla, że operacja „zbiega się z prowokowanymi przez USA wrzutkami informacji o zagrożeniu wojennym ze strony Rosji” oraz o „nieuchronności trzeciej wojny światowej”.

Autor publikacji powołuje się na wyniki ankiety, rzekomo często cytowanej przez amerykańskie media. Jej wyniki wskazują, że obywatele „cywilizowanego świata” wskazują wybuch nowej wojny światowej jako jedno z głównych zagrożeń. 71 proc. pytanych Brytyjczyków i 59 proc. mieszkańców USA wskazuje właśnie Rosję jako największe ryzyko.

Autor tekstu ironizuje, że w Polsce i innych krajach, gdzie będzie stacjonowała Dywizja Pancerna USA, „nastawienie do gości jest bardziej przyjazne”.

(„24 godziny”, wprost.pl)

wojna

amerykanie

nato

wojsko

wojska

Redakcja 24 godziny
date_range 10 stycznia 2017 schedule 20:50