24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Wojciech Młynarski jest nie do zastąpienia”

Majewska i Albrecht wspominają mistrza

– Wojciech Młynarski pisał dla każdego, tylko każdy to inaczej rozumiał. Tak jest, że jak czytamy książkę, to w zależności od tego, kto czyta, ten wyciąga dla siebie te wartości, które są dla niego ważne – mówiła w programie „Tu i teraz” w Nowa TV Alicja Albrecht, autorka ostatniego wywiadu z Wojciechem Młynarskim. Razem z piosenkarką Alicją Majewską zgodnie stwierdziły, że postać twórcy jest nie do zastąpienia.

W środę wieczorem, po długiej chorobie zmarł wielki polski twórca piosenki autorskiej i autor piosenek Wojciech Młynarski. Był znanym wykonawcą piosenki autorskiej, ogromną popularnością cieszyły się jego recitale. Uznawany jest za twórcę tzw. felietonów śpiewanych. Stworzył ok. dwóch tysięcy tekstów.

Wojciecha Młynarskiego w Nowa TV wspominały autorka filmów dokumentalnych Alicja Albrecht i piosenkarka Alicja Majewska.

– Był to jeden z najlepszych obserwatorów nas Polaków i życia, świata, któremu nie było wszystko jedno – mówiła w programie „Tu i teraz” Alicja Albrecht, która kończy realizację filmu o Wojciechu Młynarskim. – W tym ostatnim wywiadzie to się najbardziej przebijało, że to był twórcą, któremu do końca zależało na tym, co się działo. On się wszystkim przejmował i wszystko obserwował. Choć jakiś czas temu wycofał się ze sceny, to nie wycofał się z roli obserwatora – mówiła.

Kronikarz naszych czasów

Albrecht porównała Wojciecha Młynarskiego do Jana Długosza. – Uważa, że gdyby chronologicznie ułożyć twórczość Młynarskiego, to powstaje wspaniały podręcznik historii Polski, nie tylko dotyczący wydarzeń, ale także naszej kultury, obyczajowości, wizerunku Polaka i tego, jak myśmy się zmieniali – argumentowała.

Z kolei Alicja Majewska, dla której Młynarski pisał teksty na scenę, podkreślała, że jest on nie do zastąpienia. – Dla nas, piosenkarek, on pisał piosenki o miłości – mówiła. – Specyfiką twórczości Wojciecha Młynarskiego były pozytywne puenty – podkreślała i dodała, że jest wielką orędowniczką jego twórczości.

Zobacz cały program „Tu i teraz”.

(„Tu i teraz”)

alicja majewska

piosenka

alicja albrecht

kultura

Tu i teraz

wojciech młynarski

Redakcja 24 godziny
date_range 17 marca 2017 schedule 09:17
„Zgłaszają się do nas nauczyciele, którzy tracą pracę”
1 września nie wszyscy wrócą do szkoły

– Jeżeli nauczyciel będzie chciał dopełnić swój podstawowy etat, który ma w innej szkole, będzie potrzebna zgoda dyrektora. Obawiam się, że o tę zgodę nie będzie łatwo – ocenił w Nowa TV Artur Sierawski, nauczyciel historii, inicjatywa „Nie dla chaosu w szkole”. Chaos rozpoczął się w zeszłym roku, kiedy minister Anna Zalewska ogłosiła plan swojej reformy z którego tak naprawdę nic nie wynikało – dodał nauczyciel.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 sierpnia 2017 schedule 09:03