24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Witold Pyrkosz: maturę zdałem z ud koleżanek

Obejrzyj specjalne wydanie programu „Tu i teraz”

W Wigilię Witold Pyrkosz będzie obchodził 90. urodziny. Z tej okazji Paulina Koziejowska przeprowadziła rozmowę z nestorem polskiego aktorstwa. O tym, jak wyglądało życie artystyczne przed laty i jak zdawał maturę „z ud” koleżanek, opowiedział w rozmowie z Nową TV.

Jak się okazało, już początek życia jubilata był nietuzinkowy. – Urodziłem się 24 grudnia 1926 roku. Mama po krótkim czasie od mojego urodzenia pojechała ze mną w pakunku do Lwowa. I babka, mama mamy, przywitała nas i mówi: gdzie on się urodził? W Krasnymstawie? A kiedy się urodził? 24 grudnia? Wykluczone! Urodził się 1 stycznia 1927 roku we Lwowie – tłumaczył rozbieżności na temat daty swojego urodzenia Witold Pyrkosz.

„Raz zdawałem z prawego uda jednej, a drugi raz z lewego uda drugiej”

Specyficzny był także sposób, w jaki Pyrkosz zdał maturę z języka polskiego. – Maturę z polskiego zdałem, bo siadłem między dwiema siostrami. Podciągnęły spódnice do końca, a pod pończochami miały ściągi. Więc ja raz zdawałem z prawego uda jednej, a drugi raz z lewego uda drugiej – wspominał.

Artysta w rozmowie z Nową TV opowiedział także, jak wyglądało kiedyś życie aktorskie i jak poznał żonę Krystynę. – Po zdjęciach, przedstawieniach szło się do knajpy. Wtedy właściwie innych uciech nie było. Knajpa była jedynym celem, żeby trochę zaczerpnąć siły z innego świata – mówił Pyrkosz.

„Miłostka a miłość to jest kolosalna różnica”

To właśnie w jednym z krakowskich pubów narodziła się wielka, trwająca ponad 50 lat miłość. Choć bywało, że wcześniej aktor miewał zauroczenia, podkreślił, że „miłostka a miłość to jest kolosalna różnica”.

Witold Pyrkosz jest absolwentem krakowskiej PWST. Widzowie znają go m.in. z niezapomnianych ról w serialach „Czterej pancerni i pies”, „Janosik”, „Alternatywy 4”, a ostatnio „M jak miłość”. Na srebrnym ekranie wykreował wiele pamiętnych ról, m.in. w „Mecie” Antoniego Krauzego i „Vabank” Juliusza Machulskiego. Jest także laureatem wielu nagród aktorkich i nagród publiczności.

Zobacz całą rozmowę z Witoldem Pyrkoszem!

(Nowa TV)

aktor

witold pyrkosz

jubileusz

wywiad

Tu i teraz

matura

urodziny

Redakcja 24 godziny
date_range 22 grudnia 2016 schedule 09:47
Po meczu Polska-Czarnogóra. „Udało się stworzyć kolektyw i to się czuje”
Piłkarze Reprezentacji Artystów Polskich w Nowa TV

– Nasi piłkarze bardzo spokojnie podchodzą do zwycięstw i uważam, że to jest dobry prognostyk – mówił w Nowa TV aktor Piotr Zelt, komentując wygraną Polski z Czarnogórą w eliminacjach do MŚ w piłce nożnej. – Cieszę się bardzo i mam nadzieję, że cała Polska się cieszy – dodał aktor Marcin Mroczek.

Redakcja 24 godziny
date_range 28 marca 2017 schedule 09:45