24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Witold Pyrkosz: maturę zdałem z ud koleżanek

Obejrzyj specjalne wydanie programu „Tu i teraz”

W Wigilię Witold Pyrkosz będzie obchodził 90. urodziny. Z tej okazji Paulina Koziejowska przeprowadziła rozmowę z nestorem polskiego aktorstwa. O tym, jak wyglądało życie artystyczne przed laty i jak zdawał maturę „z ud” koleżanek, opowiedział w rozmowie z Nową TV.

Jak się okazało, już początek życia jubilata był nietuzinkowy. – Urodziłem się 24 grudnia 1926 roku. Mama po krótkim czasie od mojego urodzenia pojechała ze mną w pakunku do Lwowa. I babka, mama mamy, przywitała nas i mówi: gdzie on się urodził? W Krasnymstawie? A kiedy się urodził? 24 grudnia? Wykluczone! Urodził się 1 stycznia 1927 roku we Lwowie – tłumaczył rozbieżności na temat daty swojego urodzenia Witold Pyrkosz.

„Raz zdawałem z prawego uda jednej, a drugi raz z lewego uda drugiej”

Specyficzny był także sposób, w jaki Pyrkosz zdał maturę z języka polskiego. – Maturę z polskiego zdałem, bo siadłem między dwiema siostrami. Podciągnęły spódnice do końca, a pod pończochami miały ściągi. Więc ja raz zdawałem z prawego uda jednej, a drugi raz z lewego uda drugiej – wspominał.

Artysta w rozmowie z Nową TV opowiedział także, jak wyglądało kiedyś życie aktorskie i jak poznał żonę Krystynę. – Po zdjęciach, przedstawieniach szło się do knajpy. Wtedy właściwie innych uciech nie było. Knajpa była jedynym celem, żeby trochę zaczerpnąć siły z innego świata – mówił Pyrkosz.

„Miłostka a miłość to jest kolosalna różnica”

To właśnie w jednym z krakowskich pubów narodziła się wielka, trwająca ponad 50 lat miłość. Choć bywało, że wcześniej aktor miewał zauroczenia, podkreślił, że „miłostka a miłość to jest kolosalna różnica”.

Witold Pyrkosz jest absolwentem krakowskiej PWST. Widzowie znają go m.in. z niezapomnianych ról w serialach „Czterej pancerni i pies”, „Janosik”, „Alternatywy 4”, a ostatnio „M jak miłość”. Na srebrnym ekranie wykreował wiele pamiętnych ról, m.in. w „Mecie” Antoniego Krauzego i „Vabank” Juliusza Machulskiego. Jest także laureatem wielu nagród aktorkich i nagród publiczności.

Zobacz całą rozmowę z Witoldem Pyrkoszem!

(Nowa TV)

aktor

witold pyrkosz

jubileusz

wywiad

Tu i teraz

matura

urodziny

Redakcja 24 godziny
date_range 22 grudnia 2016 schedule 09:47
Cichopek: Przebywanie w towarzystwie Witolda Pyrkosza było wielką przyjemnością
W „Tu i teraz” m. in. o współpracy ze zmarłym aktorem

– Dla mnie to był wyjątkowy człowiek. Trafiłam pod jego skrzydła, kiedy miałam 17 lat. Najbardziej zapamiętam jego serdeczność wobec mojej osoby - młodej dziewczyny, która nie była po szkole aktorskiej, która miała zerowe doświadczenie. Nigdy, naprawdę nigdy nie odczułam, że jestem gorsza, że nie jestem warta bycia w tym serialu – mówiła o zmarłym Witoldzie Pyrkoszu aktorka Katarzyna Cichopek. – Przebywanie w jego towarzystwie było wielką przyjemnością – dodała. Aktorka opowiedziała także o wyjątkowym programie, który już od 6 maja poprowadzi na antenie Nowa TV – „Nowa ja!”.

Redakcja 24 godziny
date_range 25 kwietnia 2017 schedule 09:06