24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Wielka Sobota: czas zadumy i święcenia pokarmów

Chrześcijanie oczekują zmartwychwstania Jezusa

W przedostatni dzień Wielkiego Tygodnia chrześcijanie w zadumie oczekują na święto Zmartwychwstania Pańskiego. Wierni od samego rana udają się do kościołów, gdzie adorują Najświętszy Sakrament umieszczony w kaplicy zwanej Grobem Pańskim. Duchowni tradycyjnie błogosławią święconki zawierające pokarmy na wielkanocny stół. Wśród nich najważniejszą rolę pełnią jajka - symbol nowego życia.

Wielka Sobota to czas przeznaczony na wyciszenie i spokojne oczekiwanie zmartwychwstania Jezusa Chrystusa, które ma nastąpić na następny dzień.

Chrześcijanie udają się do świątyń, gdzie od samego rana mogą adorować Najświętszy Sakrament, skorzystać z sakramentu pokuty oraz poświęcić pokarmy, którymi podzielą się z krewnymi przy wielkanocnych stołach.

Czytaj także: Lista grzechów coraz dłuższa. Z czego się spowiadać?

Tego dnia w Kościele katolickim nie odprawia się mszy świętych (podobnie jak w Wielki Piątek). Po zapadnięciu zmroku rozpoczynają się obchody Niedzieli Wielkanocnej.

Tradycja święcenia pokarmów w Wielką Sobotę sięga aż wczesnego średniowiecza. W koszyku wielkanocnym nie może zabraknąć m. in. jajek (w postaci kolorowych pisanek i kraszanek), baranka, soli, pieprzu, chleba, wędliny, chrzanu i kawałka świątecznego ciasta.

Śniadanie wielkanocne najczęściej rozpoczyna się od dzielenia poświęconym jajkiem, które symbolizuje nowe życie.

(„24 godziny”)

zmartwychwstanie

święconka

Wielkanoc

wielka sobota

Redakcja 24 godziny
date_range 15 kwietnia 2017 schedule 08:00