24h online
Wielka EWAKUACJA w Białymstoku. Przyczyną niewybuch źródło: URZAD MIEJSKI BIALYSTOK

Wielka EWAKUACJA w Białymstoku. Przyczyną niewybuch

Mieszkania opuści 10 tys. osób

Niedzielne popołudnie ok. 10 tys. mieszkańców Białegostoku spędzi poza domem. Przyczyną jest ważący pół tony niewybuch z czasów II wojny światowej, który znaleziono podczas robót drogowych w mieście. Saperzy przystąpią do akcji w południe.

Ogromna bomba lotnicza ST 500 o sile rażenia ok. 1,5 km została odkryta w czwartek przy ulicy Ciołkowskiego w Białymstoku. Następnego dnia sztab kryzysowy, zwołany przez burmistrza miasta, zdecydował, że w niedzielę o godz. 12 rozpocznie się akcja usuwania niewybuchu, którą musi poprzedzić ewakuacja ludności. To przedsięwzięcie zmusza do opuszczenia domów ok 10 tys. osób – mieszkańców Białegostoku i gminy Supraśl.

Straż Miejska, policja czy straż pożarna przygotowywały białostoczan do operacji już od piątku. W mieście i internecie pojawiły się komunikaty, głoszące m.in., że mieszkańcy powinni pozostać poza „strefą rażenia” oraz „należy zabrać ze sobą dokumenty tożsamości i zamknąć budynki mieszkalne”.

Cała akcja przewiezienia niewybuchu na poligon wojskowy w Orzyszu prowadzona przez 16. Patrol Rozminowywania w Białymstoku ma zakończyć się o godzinie 16.00.

Wykaz ulic objętych ewakuacją można sprawdzić na stronie ESKA Info Białystok.

(bialystok.eska.pl, poranny.pl)

ewakuacja

białystok

bomba

niewybuch

Redakcja 24 godziny
date_range 9 lipca 2017 schedule 11:35