24h online
Wielka akcja CBŚP w ubojni źródło: CBŚP

Wielka akcja CBŚP w ubojni

Rozbito grupę wyłudzającą VAT

To była największa akcja w historii Centralnego Biura Śledczego Policji. Ponad 200 funkcjonariuszy wzięło udział w rozbiciu zorganizowanej grupy przestępczej, która wyłudziła 35 mln złotych podatku VAT. Przykrywką przestępczej działalności była… ubojnia w Kutnie.

Kierujący grupą na potrzeby działalności utworzyli ponad 30 firm w całej Polsce. Przedsiębiorstwa „słupy” powstały po to, by utrudnić ujawnienie procederu. Fikcyjne firmy dla wspomnianej ubojni generowały ogromne ilości faktur dotyczących rzekomego zatrudnienia, szkolenia, wyżywienia i zakwaterowania pracowników. Faktury te były podstawą do wykazania przez ubojnię kosztów działalności. W sumie w ten sposób wyłudzono 35 mln złotych.

W akcji wzięło udział ponad 200 funkcjonariuszy (CBŚP, łódzkiej policji, Straży Granicznej, Urzędu Kontroli Skarbowej i Państwowej Inspekcji Pracy). Przeszukano 47 miejsc w całym kraju.

W samej tylko ubojni w Kutnie wylegitymowano ponad 900 osób, w tym 440 cudzoziemców. Straż Graniczna zatrzymała 5 obywateli Ukrainy, którzy w Polsce przebywali nielegalnie. Ponadto inspekcja pracy ujawniła 142 obywateli Ukrainy i 244 Polaków, którzy nie mieli umów o pracę. Do sprawy zatrzymano osiem osób, z czego pięć zostało tymczasowo aresztowanych.

(CBŚP)

cbśp

grupa przestępcza

wyłudzenie vat

kutno

Redakcja 24 godziny
date_range 8 grudnia 2016 schedule 11:13