24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„Wakacyjny raport”: gminy turystyczne ściągają od turystów haracz

Czekamy na zdjęcia, filmy, informacje

W całej Polsce gminy turystyczne pobierają od wypoczywających turystów opłatę miejscową, zaś te w których dostępne są senatoria – opłatę uzdrowiskową. To nie żadne wyłudzenie.mają do tego prawo - jednak turyści mają wrażenie, że płacą za nic.

Przepisy stanowią jasno, że maksymalna opłata miejscowa może wynieść 2,17 zł, zaś opłata uzdrowiskowa 4,24 zł dziennie. Turyści dziwią się jednak, że muszą płacić za to, że wybrali tę, a nie inną miejscowość.

Bogdan Achimescu, miłośnik gór i profesor Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie pozwał władze Zakopanego o zwrot opłaty miejscowej. Wg niego, wspomniana opłata pobierana jest od turystów bezpodstawnie (płaci się za zanieczyszczenie powietrza w mieście). W minionym tygodniu Wojewódzki Sąd Administracyjny w Krakowie przyznał mężczyźnie rację.

Czytaj także: „Wakacyjny raport”: smażalnie i bary z rybą. Co jemy nad morzem?

„W Zakopanem po prostu śmierdzi. W tym procesie nie chodziło mi o te dwa złote. Ja po prostu chciałbym, żeby było czysto, bo kocham góry i chciałbym pasję do nich zaszczepić swoim dzieciom” – powiedział Bogdan Achimescu cytowany przez „Super Express”.

Dlaczego gminy pobierają od turystów opłatę, która może ich skutecznie zniechęcić do przyjazdu w to samo miejsce za rok?

Od morza do Tatr

Wystartował „Wakacyjny raport” – wspólny projekt Nowej TV, Radia ESKA i „Super Expressu”. Reporterzy tych redakcji sprawdzą, w jakich warunkach wypoczywają Polacy. Prześwietlą wakacyjne kurorty, sprawdzą bezpieczeństwo na nadmorskich plażach, przyjrzą się cenom na straganach.

Na wiadomości, filmy i zdjęcia od Państwa czekamy na naszym profilu na Facebooku @NOWATV24GODZINY i pod adresem 24godziny@nowa.tv.

(SE.pl)

zakopane

turyści

góry

wakacje

opłaty

urlop

wakacyjny raport

Redakcja 24 godziny
date_range 17 lipca 2017 schedule 20:42