24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

W prezydenckiej trumnie natrafiono na fragmenty innych ciał

Ekshumacje ujawniają kolejne nieprawidłowości

W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób. Podobne pomyłki miały miejsce także w 9 kolejnych trumnach. Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek wymieniał w czwartek błędy ujawnione przy ekshumacjach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przeprowadzono już 27 ekshumacji, 6 kolejnych zaplanowano na czerwiec. Cały proces ma zostać zakończony do kwietnia przyszłego roku.

Oprócz spoczywającej na Wawelu prezydenckiej trumny, nieprawidłowości dotyczą także grobu stewardessy Natalii Januszko, Aleksandry Natalli-Świat, generałów Kwiatkowskiego i Potasińskiego. W przypadku biskupów Płoskiego i Chodakowskiego doszło do zamiany połowy ciał.

Czytaj także: Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

PiS wskazuje jako winnych bałaganu przy ciałach ofiar Ewę Kopacz i Donalda Tuska. Kwestia odpowiedzialności stała się osią sporu na linii PO – PiS.

Prokurator Pasionek poinformował w czwartek, że czynności śledczych związane z ekshumacjami mają się zakończyć w kwietniu 2018 roku.

(„24 godziny”)

10 kwietnia

Donald Tusk

ekshumacja

ekshumacje

lech kaczyński

smoleńsk

ewa kopacz

Redakcja 24 godziny
date_range 1 czerwca 2017 schedule 20:36
Sejmowe komisje prostą drogą do sławy
Zdania, które przeszły do historii

Różnie bywa z tym, co ostatecznie ustalają sejmowe komisje śledcze, ale za to bywają bogatym źródłem rozrywki. Polityczne widowisko przynosi zaskakujące zwroty akcji, do języka wnosi nowe zwroty i ma swoje gwiazdy. Zaczęło się od słynnej komisji Rywina… ale z pionowych i poziomych korytarzy, czerwonych skarpetek, przedziwnych pytań i zachowań posłów śledczych śmiejemy się do dziś. Komisja ds. Amber Gold też miewa momenty. Poseł Marek Suski m. in. za sprawą swojej „carycy” ma spore szanse zapisać się w historii, ale pewnie nie tak, jakby sobie tego życzył.

Redakcja 24 godziny
date_range 22 czerwca 2017 schedule 16:50