24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

W prezydenckiej trumnie natrafiono na fragmenty innych ciał

Ekshumacje ujawniają kolejne nieprawidłowości

W trumnie prezydenta Lecha Kaczyńskiego znaleziono fragmenty ciał dwóch innych osób. Podobne pomyłki miały miejsce także w 9 kolejnych trumnach. Zastępca prokuratora generalnego Marek Pasionek wymieniał w czwartek błędy ujawnione przy ekshumacjach ciał ofiar katastrofy smoleńskiej.

Przeprowadzono już 27 ekshumacji, 6 kolejnych zaplanowano na czerwiec. Cały proces ma zostać zakończony do kwietnia przyszłego roku.

Oprócz spoczywającej na Wawelu prezydenckiej trumny, nieprawidłowości dotyczą także grobu stewardessy Natalii Januszko, Aleksandry Natalli-Świat, generałów Kwiatkowskiego i Potasińskiego. W przypadku biskupów Płoskiego i Chodakowskiego doszło do zamiany połowy ciał.

Czytaj także: Kolejna ekshumacja ofiary katastrofy smoleńskiej

PiS wskazuje jako winnych bałaganu przy ciałach ofiar Ewę Kopacz i Donalda Tuska. Kwestia odpowiedzialności stała się osią sporu na linii PO – PiS.

Prokurator Pasionek poinformował w czwartek, że czynności śledczych związane z ekshumacjami mają się zakończyć w kwietniu 2018 roku.

(„24 godziny”)

10 kwietnia

Donald Tusk

ekshumacja

ekshumacje

lech kaczyński

smoleńsk

ewa kopacz

Redakcja 24 godziny
date_range 1 czerwca 2017 schedule 20:36
Kto zapłaci za ochronę miesięcznicy smoleńskiej?
Minister Błaszczak ma kontrowersyjny pomysł

Ponad dwa tysiące policjantów w ochronnym kordonie wzdłuż Krakowskiego Przedmieścia pilnowało w poniedziałek spokoju miesięcznicy smoleńskiej. Po drugiej stronie barierek Obywatele RP i byli opozycjoniści z białymi różami w rękach. Napięcie rosło, ale nie polała się krew. Kontrmanifestacja rozformowała się sama, nie doszło do konfrontacji. Prezes Kaczyński znów mógł mówić o marszu ku smoleńskiej prawdzie i pomnikach. Trochę to podatnika kosztowało, ale minister Błaszczak już ma plan. Powinni zapłacić… blokujący, bo łamią prawo.

Redakcja 24 godziny
date_range 11 lipca 2017 schedule 15:54