24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydent podpisał ustawę ws. likwidacji gimnazjów

Zmiany wejdą w życie od nowego roku szkolnego

To koniec gimnazjów. Prezydent podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system edukacyjny w Polsce. Decyzja Andrzeja Dudy oznacza powrót 8-letnich podstawówek, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zasadnicze szkoły zawodowe zastąpią dwustopniowe szkoły branżowe.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przed podjęciem decyzji ws. reformy edukacji spędził na konsultacjach ustawy przygotowanej przez PiS.

Wśród ekspertów, z którymi dyskutował, byli m.in. członkowie Narodowej Rady Rozwoju z sekcji oświaty i sekcji samorządowej.

– Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań, albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. (…) Dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił Andrzej Duda.

Zmiany w szkolnictwie wejdą w życie w roku szkolnym 2017/2018. Uczniowie kończący w obecnym roku VI klasę podstawówki, staną się uczniami VII klasy. Równocześnie zacznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

(„24 godziny”, pap.pl)

uczniowie

gimnazjum

edukacja

prezydent

reforma

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 21:30