24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Prezydent podpisał ustawę ws. likwidacji gimnazjów

Zmiany wejdą w życie od nowego roku szkolnego

To koniec gimnazjów. Prezydent podpisał w poniedziałek ustawy reformujące system edukacyjny w Polsce. Decyzja Andrzeja Dudy oznacza powrót 8-letnich podstawówek, 4-letnich liceów ogólnokształcących i 5-letnich techników. Zasadnicze szkoły zawodowe zastąpią dwustopniowe szkoły branżowe.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przed podjęciem decyzji ws. reformy edukacji spędził na konsultacjach ustawy przygotowanej przez PiS.

Wśród ekspertów, z którymi dyskutował, byli m.in. członkowie Narodowej Rady Rozwoju z sekcji oświaty i sekcji samorządowej.

– Nie ukrywam, że miałem cały szereg wątpliwości i pytań, albowiem materia jednej i drugiej ustawy jest materią bardzo rozległą, trudną i niezwykle wrażliwą. (…) Dotyczy przyszłości naszego kraju, dotyczy przyszłych pokoleń, a przede wszystkim dotyczy dzieci i ich rodziców – podkreślił Andrzej Duda.

Zmiany w szkolnictwie wejdą w życie w roku szkolnym 2017/2018. Uczniowie kończący w obecnym roku VI klasę podstawówki, staną się uczniami VII klasy. Równocześnie zacznie się stopniowe wygaszanie gimnazjów. W roku szkolnym 2018/2019 gimnazja opuści ostatni rocznik. Od 1 września 2019 r. gimnazja przestaną istnieć.

(„24 godziny”, pap.pl)

uczniowie

gimnazjum

edukacja

prezydent

reforma

Andrzej Duda

Redakcja 24 godziny
date_range 9 stycznia 2017 schedule 21:30
Tusk i Biedroń depczą Dudzie po piętach [SONDAŻ]
Gdyby wybory prezydenckie odbyły się dziś...

Pierwszą turę wyborów prezydenckich Andrzej Duda miałby w kieszeni, ale w drugiej kontrkandydat mógłby już mu zagrozić. Robert Biedroń nawet bardziej niż Donald Tusk. Jak wyglądałyby wyniki wyborów prezydenckich, gdyby odbywały się dzisiaj? Nastroje badał Panel Badawczy Ariadna dla „Dziennika Gazety Prawnej”.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 maja 2017 schedule 14:19