24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

W Polsce zabraknie pielęgniarek

Nawet 80 tysięcy

Z danych Związku Zawodowego Pielęgniarek i Położnych wynika, że za niecałe pięć lat, aż 80 tysięcy pielęgniarek odejdzie na emeryturę. Niestety obecnie są marne szanse, żeby te braki uzupełnić. Do pracy zniechęcają przede wszystkim niskie zarobki.

Polskę coraz bardziej dotyka problem braku pielęgniarek. Na tysiąc mieszkańców przypada mniej niż sześć pielęgniarek, a ich średni wiek do 48 lat. Za niecałe pięć lat wiek emerytalny osiągnie aż 80 tysięcy z nich. Niestety na razie są marne szanse na to, aby braki kadrowe uzupełnić. Do podjęcia pracy zniechęca niska płaca. Początkująca pielęgniarka na rękę dostaje 1500 złotych. Wiele z nich musi brać dodatkowe dyżury, żeby dorobić.

Nawet jeśli, jakaś kobieta zdecyduje się na pracę w zawodzie pielęgniarki, to od razu zatrudnienia szuka za granicą, gdzie można zarobić nawet pięć razy więcej.

Ministerstwo Zdrowia twierdzi, że ma przygotowany plan, który poprawi sytuację. - Jestem dobrej myśli, jeśli chodzi o perspektywę tych rozwiązań. Mam nadzieję, że sytuacja w pielęgniarstwie zmieni się – przekonuje Konstanty Radziwiłł, minister zdrowia.

służba zdrowia

zdrowie

szpitale

pielęgniarki

ministerstwo zdrowia

Redakcja 24 godziny
date_range 20 maja 2017 schedule 20:19