24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

„W Polsce wojsko w działaniach wewnętrznych źle się kojarzy”

Eksperci o WOT w „Tu i teraz”

– Kibicuję obronie terytorialnej, ale mam wiele wątpliwości – mówił płk Krzysztof Przepiórka, były żołnierz GROM na temat Wojsk Obrony Terytorialnej. Z kolei Tadeusz Wróbel z „Polski Zbrojnej” zwrócił uwagę, że wsparcie sił policyjnych jest dyskusyjne ze względów politycznych.

Sejm przyjął ustawę o powołaniu z początkiem 2017 r. nowego rodzaju sił zbrojnych w Polsce – Wojsk Obrony Terytorialnej. Dowódcą WOT zostanie płk Wiesław Kukuła. MON zakłada, że w 2018 r. Wojska Obrony Terytorialnej mają liczyć ok. 35 tys. żołnierzy, a w 2019 r. nawet ponad 50 tys. Rząd oszacował, że do tego czasu koszty tworzenia i funkcjonowania WOT wyniosą 3,6 mld zł.

„Od likwidacji niepokojów wewnętrznych jest policja”

O swoich wątpliwościach w związku z działaniem WOT mówi w programie „Tu i teraz” płk Krzysztof Przepiórka, były żołnierz GROM. – Pierwsza rzecz to jest zapis ustawy. Mam nadzieję, że on zniknie, bo co to ma znaczyć, że służba jest „do likwidacji niepokojów wewnętrznych”? Od likwidacji niepokojów wewnętrznych jest policja, a nie wojsko – argumentował. – Kolejna to materiał ludzki, skąd go wziąć? – dopytywał.

Na inną kwestię zwrócił uwagę Tadeusz Wróbel z „Polski Zbrojnej”. – W Polsce udział wojska w działaniach wewnętrznych bardzo źle się kojarzy. To jest nasz problem – mówił redaktor.

WOT „na wypadek wielkiej wojny”

Z kolei Stanisław Koziej stwierdził, że tak liczna obrona terytorialna jest potrzebna, ale „na wypadek wielkiej wojny”. – Nie jest natomiast potrzebna tak rozbudowana w czasie pokoju. Nie zgadzam się też ze słowami ministra, że ta obrona terytorialna ma być na pierwszej linii przeciwko nowoczesnym zagrożeniom hybrydowym. To jest moim zdaniem trochę błędny kierunek – ocenił były szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego.

Więcej w całym odcinku programu „Tu i teraz”.

(„Tu i teraz”)

wot

Wojska Obrony Terytorialnej

obronność

wojsko

Tu i teraz

Redakcja 24 godziny
date_range 22 listopada 2016 schedule 08:38
Ryszard Kalisz: cały system zawiódł
Były szef MSWiA o działaniach po tragicznych nawałnicach

– Państwo PiS-owskie nie zdało egzaminu – tak Ryszard Kalisz komentował działania po gwałtownych nawałnicach, które w ostatnich dniach przeszły przez Polskę. W ocenie byłego szefa MSWiA „cały system zależny od najwyższej władzy politycznej zawiódł”. – To była nawałnica nieporównywalna z niczym innym, co mieliśmy w Polsce – dodał gość Jarosława Kulczyckiego na antenie Nowa TV.

Redakcja 24 godziny
date_range 18 sierpnia 2017 schedule 09:05