24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

W Niemczech pokazano „Smoleńsk”

Widownia nie była zachwycona

W piątek w Berlinie odbyła się premiera filmu Smoleńsk. W końcu, bo starania trwały od dawna, ale pokazu filmu w stolicy Niemiec nie udało się zorganizować nawet polskiej ambasadzie. Sprawę w swoje ręce wzięli satyrycy z Klubu Polskich Nieudaczników.

„Smoleńsk” znalazł się w programie kina Babylon między filmami Woody’ego Allena. Na sali pojawili się głównie polskojęzyczni widzowie, ale frekwencją można się pochwalić. Film obejrzało około 500 osób.

Premiera filmu w stolicy Niemiec była nieoficjalna. Na oficjalnej drodze polskie służby starały się ją zorganizować od ponad roku, ale Niemcy wymawiali się względami bezpieczeństwa.

– Mieliśmy dużo pomysłów na dyskusję po premierze. Nie chcieliśmy „kopać rowów” pomiędzy publicznością w kinie, a spojrzeć na niego jako na dzieło sztuki – mówił „24 godzinom” Adam Gusowski, satyryk z Klubu Polskich Nieudaczników.

Po projekcji widzowie byli zgodni. Według nich film Antoniego Krauzego na pochwały nie zasługuje.

„Smoleńsk” to fabuła nawiązująca do tragedii z 10 kwietnia 2010 r., kiedy to w smoleńsku rozbił się samolot Tu-154Mz polską delegacją. Zginęło wówczas 96 osób, w tym para prezydencka Maria i Lech Kaczyńscy.

(„24 godziny”)

katastrofa smoleńska

niemcy

berlin

smoleńsk

kultura

premiera

Redakcja 24 godziny
date_range 7 stycznia 2017 schedule 21:12
Zmarł Janusz Głowacki
Miał 79 lat

Janusz Głowacki był znanym dramaturgiem, prozaikiem, autorem scenariuszy filmowych. Został nagrodzony prestiżowymi nagrodami literackimi, m.in. American Theatre Critics Association Award. O jego śmierci poinformowała żona, Olena Leonenko-Głowacka.

Redakcja 24 godziny
date_range 19 sierpnia 2017 schedule 16:48