24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Uwaga! Wysyp kleszczy w parkach i lasach

Liczebność pajęczków wzrasta

Wysoka temperatura i wilgoć spowodowały, że okres aktywności kleszczy już się rozpoczął. W tym roku jest ich wyjątkowo dużo. Kleszcze przesypiają zimę, dlatego gdy się budzą, są koszmarnie głodne. Warto się przed nimi zabezpieczyć zawczasu.

Liczebność kleszczy od kilku lat wzrasta. Świadczy o tym wzrost zachorowań na boreliozę. 7 lat temu było ich ponad 9 tysięcy, w poprzednim roku już prawie dwa razy więcej.

Pan Radosław został zarażony bakterią, gdy spacerował w parku. Choroba w pierwszej fazie nie ma objawów. – Zjawia się znikąd, ja popracowałem troszkę więcej, spadła mi odporność. W ciągu miesiąca moje samopoczucie spadło zdecydowanie i było widoczne, że coś się dzieje. Nie wiedziałem co? Postanowiłem działać, skojarzyłem to z tym kleszczem – opowiada mężczyzna. Jego przypadek zakończył się happy endem, ale nie zawsze tak jest.

Na co zwracać uwagę?

Bóle głowy i stawów, apatyczność i permanentne zmęczenie to jedne z najbardziej symptomatycznych objawów. U zarażonych może pojawić się także zapalenie opon mózgowych czy zapalenia serca. Kleszcze przenoszą też inne groźne choroby. Lekarze szczególnie ostrzegają przed kleszczowym zapaleniem mózgu.

Równie często jak w lesie kleszcze możemy spotkać w mieście. Lubią parki, gnieżdżą się w niskiej roślinności, więc powinniśmy zadbać głównie o nasze nogi – pajęczaki wspinają się na wysokość do 120 cm.

Gdy znajdziemy na sobie kleszcza, musimy go jak najszybciej usunąć, ale trzeba to zrobić ostrożnie. Według lekarzy najlepiej chwycić kleszcza pęsetą jak najbliżej skóry i wyciągnąć płynnym, zdecydowanym ruchem. Nie wykręcać! Zdezynfekować skórę i regularnie ją obserwować. Jeśli pojawi się rumień, skontaktować się z lekarzem.

(„24 godziny”)

choroba

las

zdrowie

park

pajęczak

zapalenie mózgu

zapalenie opon mózgowych

kleszcze

Redakcja 24 godziny
date_range 5 kwietnia 2017 schedule 21:36