24h online

Cześć,

Jesteś poza Polską?

Przykro nam, ale ze względów prawnych ten materiał jest dostępny tylko na terenie Polski.

Uwaga kierowcy! Zmiany w redukcji punktów karnych

Wejdą w życie w przyszłym roku

Od początku 2017 roku miały zacząć obowiązywać nowe zasady redukcji punktów karnych dla kierowców łamiących przepisy ruchu drogowego. Jednak wbrew wcześniejszym zapowiedziom nowelizowane prawo wejdzie w życie dopiero w połowie przyszłego roku. Na czym będą polegały zmiany?

Z kont kierowców łamiących przepisy drogowe znika gotówka potrzebna na opłacenie mandatu, z kolei na ich konta często wpływają punkty karne, których liczba określona jest w taryfikatorze.

Młody kierowca, który ma prawo jazdy nie dłużej niż rok, w puli może uzbierać 20 punktów. Tylko jeden punkt więcej oznacza ponowne szkolenie i kolejny egzamin państwowy. Po nowelizacji przepisów tzw. młodzi kierowcy będą mieli dwuletni okres próby. Jeśli w tym czasie za kółkiem dopuszczą się dwóch wykroczeń, zostaną skierowani na płatny kurs reedukacyjny, a czas próbny wydłuży się o kolejne dwa lata. Ponowne wykroczenie, bądź przestępstwo w ruchu drogowym, to kolejny egzamin.

Czytaj także: Auto bez kierowcy śmiertelnie potrąciło pieszą

Sytuacja zmieni się, gdy posiadamy prawo jazdy dłużej niż 12 miesięcy. Do limitu dostajemy dodatkowe cztery punkty. Przy obecnych przepisach przekroczenie tej puli oznacza powrót na egzamin teoretyczny i praktyczny, a także badania psychologiczne.

Jeśli kierowca zebrał nie więcej niż 24 punkty karne, może je zredukować. Na „zbijanie punktów” możemy się wybrać raz na pół roku. W sześć godzin pozbędziemy się sześciu punktów karnych.

Jeśli przekroczymy limit 24 punktów karnych po nowelizacji nie stracimy automatycznie prawa jazdy, a (podobnie jak początkujący kierowcy) zostaniemy skierowani na kurs reedukacyjny i dodatkowo badania psychologiczne, dzięki czemu wyzerujemy konto. Stracimy jednak uprawnienia do prowadzenia pojazdu, jeśli w ciągu pięciu lat ponownie przekroczymy limit.

(„24 godziny”)

prawo jazdy

samochody

prawo

przepisy

kierowcy

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lutego 2017 schedule 21:22
Stał na środku skrzyżowania, uratowali go dopiero policjanci
Kierowca był sparaliżowany i bełkotał

54-letni kierowca, który doznał poważnego urazu neurologicznego mógł umrzeć w swoim samochodzie – tak twierdza policjanci, którzy udzielili mu pomocy na jednym z legnickich przejazdów. Funkcjonariusze są zdania, że do grobu wpędziłby mężczyznę, nie tylko krytyczny stan zdrowia, ale również polska znieczulica.

Redakcja 24 godziny
date_range 28 lipca 2017 schedule 12:51